Viete, aký riad nedávať do umývačky? Niektoré veci v nej zničíte

Umývačka sa v uplynulých rokoch stala neoddeliteľnou súčasťou mnohých našich domácností, v ktorých sa zapína aj niekoľkokrát denne. Kvalitná umývačka riadu je nedoceniteľný pomocník. Ušetrí vám čas, námahu, a dokonca aj peniaze. Pri správne zvolenom programe a dobre naukladanom obsahu skvele umyje všetko. Sú však niektoré veci, ktoré by ste do nej skutočne dávať nemali! Česká značka MORA ponúka umývačky s tou najmodernejšou technológiou, napriek tomu je vhodné tieto odporúčania dodržať. Poďme sa teda spoločne pozrieť, čo do umývačky naozaj nepatrí. 

Väčšina moderných materiálov je už prispôsobená na použitie v umývačke. Napriek tomu je však pár vecí, pri ktorých by ste s tým, že do umývačky nepatrí, nepočítali. Ide o veci bežnej a každodennej potreby, ktoré by mohla umývačka nenávratne poškodiť.

SKLO

Nielen dekoratívne sklo do umývačky nepatrí. Na mnohých pohároch, ktoré bežne používate, sa môžu objaviť matné pruhy či šmuhy, ktoré môžu vzniknúť kvôli príliš vysokej teplote pri umývaní a oplachu, ale môže ich spôsobiť aj nekvalitný prípravok. Prevenciou je teda voliť špeciálny program na umývanie skla. Napríklad vstavaná integrovaná umývačka MORA IM 633 ním disponuje. Nie je preto problém, aby sklo bolo lesklé, nádherne čisté a chránené.

TEFLONOVÝ RIAD

Ak výrobca výslovne nepovoľuje umývanie v umývačke, vyhnite sa mu. Síce to po prvom umytí nemusí byť vidno, ale postupne sa teflon poškodzuje, začnú sa v ňom pripaľovať pripravované pokrmy a vo finále sa začne odlupovať.

NOŽE

Ide, samozrejme, o ostré kuchynské nože, ktoré sa v umývačke otupujú, takže do nej rozhodne nepatria. Pri niektorých môže dôjsť až k takému poškodeniu, že už sa nedajú ani nabrúsiť. Navyše – ak majú lepenú alebo drevenú rukoväť, riskovali by ste, že môže prasknúť alebo sa môže od kovovej časti oddeliť. Do umývačky preto nedávajte ani škrabky alebo ostré strúhadlá, tupia sa tiež.

DREVO

Ako už bolo uvedené pri nožoch s drevenou rukoväťou, dosky a drevené kuchynské náčinie do umývačky nepatrí. Drevo môže popraskať kvôli namočeniu aj vysokej teplote. Možno to nebude po prvom kúpeli vidieť, ale postupne k poškodeniu iste dôjde. A takisto ani chémia v umývačke drevu naozaj nesvedčí.

PLASTY

Plasty ako také sú citlivé na teplo, no niektorí výrobcovia taký riad, ktorý je možné použiť do umývačky, vyrábajú. Vždy je dobré dodržiavať symboly vhodnosti či nevhodnosti umývania v umývačke. Všeobecne je lepšie umiestniť plastové výrobky do horného koša. Výhrevné teleso umývačky je totiž dole, a preto je tam aj vyššia teplota.

VYCHYTANÉ FUNKCIE UMÝVAČIEK RIADU

Pri umývačkách značky MORA nájdete veľa skvelých funkcií, vďaka ktorým budete mať viac času na seba a svoju rodinu.

  • Napríklad model IM 690 disponuje úspornou energetickou triedou A+++, vďaka tomu je umývanie čo najefektívnejšie a sušenie vám prináša maximálnu úsporu pri jej prevádzke.
  • Funkcia SušeniePlus zaistí riad plný lesku a perfektne vysušený. Po ukončení programu dôjde k automatickému pootvoreniu dvierok tak, aby mohla odísť zvyšková para. Vzduch týmto prirodzene prúdi do umývačky a umytý riad všetkých tvarov aj materiálov vám vďaka tomu perfektne uschne. Z umývačky tak vyberiete dokonale lesklý a vysušený riad. Tento systém je navyše veľmi efektívny, ide o prirodzene rýchle vysušenie pri nízkej spotrebe energie.
  • Total AquaStop vás nechá pokojných. Už sa nemusíte báť úniku vody z umývačky a následného vytopenia. Funkcia AquaStop sa v prípade potreby automaticky aktivuje, odstaví prívod vody a zároveň čerpadlo vypumpuje vodu z nádrže umývačky.
  • Vďaka funkcii Odložený Štart je možné naprogramovať automatické zapnutie umývačky až 24 hodín vopred, takže čas umývania môžete ideálne prispôsobiť chodu domácnosti.
  • Samozrejmosťou je úsporný ECO program, rýchly 20-minútový program, AUTO program či 1/2 program umývania. 


▷ Prezriete si kompletnú ponuku umývačiek riadu MORA a nájdite si svojho najbližšieho elektro predajcu.
 

Související:

BEZPLATNÁ ZÁKAZNÍCKA LINKA
0800 105 505
Každý pracovný deň 8.00 - 16.00 h
Hledáte svého nejbližšího prodejce nebo naši značkovou prodejnu?
Zobraziť mapu