Ako odstrániť vodný kameň v rýchlovarnej kanvici efektívne a šetrne

Vodný kameň dokáže poriadne potrápiť. Usadzuje sa všade tam, kde je nejaký dlhodobejší kontakt s vodou, alebo tam, kde voda mení svoju teplotu. Nielenže veci pod nánosom vodného kameňa nevyzerajú nijako pekne, ale tiež to ovplyvňuje ich funkčnosť. Vznik vodného kameňa výrazne ovplyvňuje tvrdosť vody. Čím tvrdšiu vodu teda máte, tým je vyššia pravdepodobnosť, že sa vám po nejakom čase vodný kameň objaví. Nie ste priaznivci používania chémie, tam, kde to ide prírodnejšie? Odstránenie vodného kameňa je jednoduché, a to pomocou bežných prípravkov, ktoré máte doma. Poradíme vám, ako na to. 

Najčastejšie vodný kameň nájdete v rýchlovarnej kanvici. Preto už pri výbere spotrebiča je dobré myslieť na jednoduchú údržbu. 

Ako na vodný kameň? Stačí ocot alebo kyselina citrónová

Aj v moderných rýchlovarných kanviciach sa napriek tomu usadzuje vodný kameň. Jeho odstránenie však, našťastie, nie je nič zložité a postačí vám ocot alebo kyselina citrónová. Zabudnite na použitie drôtenky alebo ostrých predmetov, s týmito pomocníkmi to pôjde ľahko.

Ocot

  • Ocot použite v pomere 1 : 1 s vodou, nalejte do rýchlovarnej kanvice a prevarte.
  • Potom varnú kanvicu starostlivo vypláchnite a znovu, s čistou vodou, vyvarte.

Kyselina citrónová

  • Kyselinu citrónovú stačí nasypať do plne naplnenej kanvice a povariť.
  • Skôr než voda vychladne, vylejte ju.
  • Pri silnejšom nánose je potrebné postup opakovať. Vodný kameň sa uvoľní a neskôr rozpustí.
  • Nakoniec ešte niekoľkokrát kanvicu prepláchnite vodou a jednu plnú kanvicu prevarte, aby zmizla prípadná kyslosť a zvyšky citrónovej šťavy.

Ako vybrať rýchlovarnú kanvicu

Rýchlovarná kanvica MORA KP 170 B disponuje vyberateľným filtrom vodného kameňa, takže si vaše nápoje budete môcť vychutnať v top kvalite bez nežiaducich vápenných usadenín. MORA myslí aj na bezpečnosť, preto táto kanvica disponuje ochranou pred zapnutím bez vody. Zapnutie vám jasne signalizuje červené podsvietenie spínača. S objemom 1,7 litra pripravíte dostatok vody pre štvorčlennú rodinu. Pokiaľ však budete potrebovať menšie množstvo, ukazovateľ hladiny vody vám s tým pomôže. Len čo je voda na bode varu, kanvica sa automaticky vypne a veko ľahko otvoríte tlačidlom. Iste oceníte aj jej 360° otočnú základňu, vďaka ktorej je možné s kanvicou ľahko manipulovať.

BEZPLATNÁ ZÁKAZNÍCKA LINKA
0800 105 505
Každý pracovný deň 8.00 - 16.00 h
Hledáte svého nejbližšího prodejce nebo naši značkovou prodejnu?
Zobraziť mapu