Ako správne vybrať ohrievač vody

Bez teplej vody to nejde, či už chystáte rekonštrukciu bytu alebo domu, alebo skrátka starý spotrebič doslúžil. Aký ohrievač vody však kúpiť a na čo si dať pozor, aby ste nemuseli ťažké rozhodovanie opakovať za dva-tri roky znovu? Rokmi osvedčené bojlery tradičnej českej značky MORA vynikajú nielen širokou ponukou, ale aj hospodárnosťou, ohľaduplnosťou k životnému prostrediu a spoľahlivosťou. Ich dlhá životnosť je daná hlavne kvalitnými materiálmi, dvojitou ochranou plášťa proti korózii a použitím elektrických nepriamych suchých ohrievačov, ktoré sa nedostávajú do priameho kontaktu s vodou, a teda nekorodujú. Jednoduchou pomôckou, zrozumiteľnou aj pre laika, je hmotnosť ohrievača. Čím je ohrievač rovnakého objemu ťažší, tým viac bolo použitého oceľového materiálu a tým dlhšie by mal vydržať bez prehrdzavenia. Do úvahy však treba brať aj ďalšie faktory.

Na trhu je k dispozícii mnoho typov ohrievačov vody, či už z hľadiska veľkosti, konštrukcie, materiálu alebo použitého zdroja energie. Stačí sa však zorientovať v základnom rozdelení a pochopiť, aký typ je vhodný práve pre vás.

Pre aký objem sa rozhodnúť?

Ohřívač vodyMalé, 5-, 10- a 15-litrové ohrievače vody, sú vďaka svojim rozmerom vhodné na inštaláciu do kuchynských skriniek, izieb pre hostí, umyvární, dielní a ďalších priestorov, kde je potrebné menšie množstvo teplej vody. Bojler jednoducho napojíte na vodovodný kohútik. Keďže rozvody sú horúce, tepelné straty sú malé. K dispozícii sú tlakové a beztlakové modely. 

Napr. tlakový ohrievač MORA TOM 5 P so zásobníkom na 5 litrov. Ohrievač môže byť zdrojom pre viac odberových miest a montuje sa jednoducho pod umývadlo. Zásobník na vodu je vyrobený z veľmi kvalitnej ocele a smaltu. Proti korózii je chránený horčíkovou anódou a tepelné príruby sú izolované. Možno nastaviť hospodárne udržiavanie teploty. Ohrievač je chránený proti zamrznutiu. Možno použiť aj ako beztlakové zariadenie. Model s objemom 5 l stojí 99 €.

Stredné ohrievače vody veľkosti 30 až 150 litrov sú vďaka svojim vonkajším rozmerom vhodné na inštaláciu aj do menších miestností. K dispozícii sú modely, ktoré umožňujú montáž zvislo alebo vodorovne, na stenu alebo podlahu. Môžete si zvoliť elektrický alebo kombinovaný ohrev, ktorý môžete kombinovať s ústredným vykurovaním alebo solárnymi kolektormi.

Či už si kupujete plynový, alebo elektrický bojler, musíte sa rozhodnúť pre správnu veľkosť zásobníka na vodu. Čím viac ľudí a čím väčšia je prevádzka v domácnosti, tým je spotreba teplej vody vyššia. Pre jedno- až dvojčlenné domácnosti sa odporúčajú ohrievače s objemom 30 až 50 litrov, troj- až štvorčlenná rodina by mala mať ohrievač vody so zásobníkom v rozmedzí 80 až 150 litrov.

Napr. jeden z veľmi obľúbených modelov na trhu, elektrický tlakový ohrievač vody MORA EOMKS 120 SHSM. Má objem 120 litrov a umožňuje prívod vody pre niekoľko odberových miest. Inštaluje sa zvislo. Ohrev zaisťuje vykurovacia príruba s trubicovými „suchými“ telesami s veľmi dlhou prevádzkovou životnosťou. Funkcia EcoSmart zas zaisťuje úspornejší priebeh ohrevu vody a kvalitná izolácia navyše obmedzuje straty tepla. Elektronická jednotka spoľahlivo riadi chod ohrievača spolu s hlavným vypínačom a tlačidlom na nastavenie teploty. Teplotu ukazuje sedem diód. Je chránený proti náhodnému zapnutiu, proti prehriatiu a baktérii legionella. Sleduje spoľahlivo spotrebu vody, hlási chyby a má uložené dáta pri výpadku napätia. Je chránený proti korózii prostredníctvom smaltu a horčíkovej anódy, takže vám bude dlho slúžiť. Jednoducho sa montuje a udržuje. Je šetrný k životnému prostrediu. Model s objemom 120 l stojí 299 €.

Mimoriadne obľúbené sú tiež kompaktné dvojkomorové elektrické tlakové ohrievače vody MORA z radu EOMF PHSM s priamym ohrevom a elektronickou riadiacou jednotkou, ktoré ponúkajú optimálny pomer veľkosti a objemu pri priaznivej cene. Sú vyrobené z veľmi kvalitného silného plechu valcovaného za studena a smaltovaného pri teplote 850 °C. Modely s objemom 80 l a 100 l majú výkon 2,6 kW, a preto umožňujú veľmi rýchly ohrev vody. Ohrievače MORA sú hospodárne a spoľahlivé. Obstoja aj v tých najťažších prevádzkových podmienkach bez toho, aby vo vode vytvárali akékoľvek škodlivé látky. Navyše poskytujú aj ochranu proti baktériám legionella. Sú vyrobené z recyklovaných surovín. Možno ich inštalovať zvislo aj vodorovne. Model s objemom 100 l stojí 299 €.

Čo ovplyvňuje životnosť ohrievačov?

Kvalitný smalt, veľká horčíková anóda.

Kovové nádrže ohrievačov MORA sú vyrobené z veľmi kvalitného plechu valcovaného za studena, ktorý tvorí pevný podklad pre smaltovaný povrch. Hrubší plech (2,25 mm v hornej a spodnej časti bojlera s plášťom s hrúbkou 1,8 mm) a ochranný náter s čistým smaltom bez prísad zaručujú vysokú odolnosť pri prevádzke v náročnom prostredí. Prísne kontrolovaný postup smaltovania prebieha nanášaním vrchnej vrstvy pri teplote 850 °C. Dodatočnú ochranu bojlera zaisťuje veľká ochranná horčíková anóda, z ktorej sa neuvoľňujú žiadne škodlivé látky. Veľmi kvalitný smalt a veľká horčíková anóda zaisťujú odolnosť aj v tých najťažších prevádzkových podmienkach bez akýchkoľvek škodlivých prísad vo vode. Na ohrievače Mora je poskytovaná 5-ročná alebo 7-ročná záruka na vnútornú nádobu pri dodržaní záručných podmienok. 5-ročná záruka sa vzťahuje na modely s priamym ohrevom, s tzv. „mokrým telesom“, a 7-ročná záruka sa vzťahuje na modely s nepriamym ohrevom, tzv. „suchým telesom“. Pre zachovanie dobrej kondície spotrebiča je potrebné ho aspoň raz za dva roky skontrolovať autorizovaným technikom. V spoločnosti MORA je pre zákazníkov k dispozícii bezplatná linka, na ktorej je možné si objednať tak záručný, ako aj pozáručný servis.

Ohrievače s nepriamym ohrevom, teda „suchým“ telesom

Elektrické ohrievače so smaltovou ochranou proti korózii a výhrevnou prírubou vyrobenou zo špeciálnej ocele majú veľmi dlhú prevádzkovú životnosť. Ochranná vrstva totiž bráni priamemu kontaktu súčastí s vodou.

Ohľaduplnosť k životnému prostrediu

Kvalitná izolácia šetrná k životnému prostrediu zaisťuje najhospodárnejšie využitie energie s minimálnou tepelnou stratou. Ohrievače MORA sú navyše vyrobené z recyklovaných surovín. 


Ohrievače vody MORA ponúkajú širokú škálu objemov od 5 do 200 litrov, tvar aj polohu inštalácie a elektrický alebo kombinovaný ohrev.

▷ Nájdite svojho najbližšieho predajcu MORA

BEZPLATNÁ ZÁKAZNÍCKA LINKA
0800 105 505
Každý pracovný deň 8.00 - 16.00 h
Hledáte svého nejbližšího prodejce nebo naši značkovou prodejnu?
Zobraziť mapu