Zavárať sa dá aj v rúre, stačí vedieť, ako na to

Leto je tu a s ním aj množstvo chutného ovocia a čerstvej zeleniny. Niekedy je však letných plodín viac, ako sa dá spotrebovať, a tak prebytky putujú k príbuzným, známym a susedom. Uhorky, papriky, paradajky a cukety však môžete naložiť do sladkokyslého nálevu a z ovocia vyčarovať kompóty, džemy, lekvár i čatní. A všetky tieto dobroty sa dajú pohodlne zavárať v rúre na pekáči s vodou. Obídete sa tak bez klasického obrovského plechového alebo elektrického hrnca na zaváranie, ktorý väčšinu roka akurát prekáža. Stačí poznať niekoľko trikov.

Len do čistých pohárov

Zaváranie je veľmi citlivé na čistotu. Preto si pred začatím konzervovania pripravte poháre, viečka a gumové tesnenia, naberačky a ostatné náčinie a dobre ich umyte a opláchnite. Prípadne nechajte umývačku riadu pracovať za vás. Na utierku však zabudnite – na každej totiž nájdete celú zbierku baktérií, ktoré by mohli zaváraniny kontaminovať a tie by potom splesniveli. „Ideálne je poháre ešte pred plnením sterilizovať v rúre pomocou špeciálneho programu 30 minút pri 125 °C,“ radí Jana Neuszerová, odborníčka značky MORA. Vrchnáky a ostatné náčinie potom len vložte do misky alebo inej väčšej nádoby a zalejte ich vriacou vodou z kanvice.  

Rovnako veľké poháre

Ak je to možné, vyberajte poháre rovnakej veľkosti v násobkoch – litrové poháre môžete v rúre zavárať po šiestich, menšie po ôsmich. Na zaváranie v rúre sú ideálne poháre so skrutkovacími uzávermi alebo kovovými jednorazovými viečkami, menej už poháre s gumovým tesnením a sklenenými viečkami. Poháre naplňte, hrdlá dôkladne utrite čistou papierovou utierkou, aby ste odstránili prípadné kvapky, a uzavrite.  

Vlastné zaváranie

„Do hlbokého pekáča nalejte 1 liter horúcej vody; teplota vody by mala byť približne 70 °C. Umiestnite do neho šesť litrových pohárov, prípadne osem menších pohárov tak, aby sa nedotýkali navzájom ani jeho okrajov. Pekáč vložte do rúry na druhú úroveň zdola a vyberte funkciu na zaváranie – nové rúry MORA používajú grilovacie teleso s ventilátorom na dokonale rovnomerné rozvádzanie vzduchu pri teplote 180 °C počas 30 minút,“ dodáva Jana Neuszerová. Ak vaša rúra nemá automatickú funkciu, môžete použiť aj teplovzdušný ohrev s ventilátorom s teplotou nastavenou na 170 – 180 °C. Poháre zahrievajte, kým sa v prvom nezačnú tvoriť bublinky. Ovocie a zeleninu takto konzervujte 40 – 55 minút a potom ich nechajte vo vypnutej rúre ešte pol hodiny. Mäso vo vlastnej šťave konzervujte pri teplote 95 °C počas 60 – 75 minút, huby pri teplote 250 °C 8 – 10 minút. Opäť nechajte odpočívať vo vypnutej rúre ďalších 30 minút. Potom poháre vyberte a vyrovnajte ich na čistú utierku, nie je potrebné ich otáčať. Pred konzumáciou nechajte chute aspoň dva týždne odležať – to platí najmä pre uhorky a inú tvrdú zeleninu alebo huby.  

Tip na inteligentnú rúru s programom na zaváranie

Nová extra veľká kombinovaná rúra MORA VTS 785 BW s funkciou pary a veľkorysým vnútorným objemom 77 l umožňuje nastaviť teplotu s presnosťou na jeden stupeň v pôsobivom rozsahu 30 °C až 300 °C. Dokáže tiež sterilizovať alebo zavárať, ako aj variť vo vodnom kúpeli. Má 22 automatických programov vrátane parných. K dispozícii je aj funkcia zdravého teplovzdušného fritovania bez tuku; ak pridáte paru, povrch bude chrumkavejší. Vďaka veľkému priezoru v dvierkach a dvojitému osvetleniu nemusíte rúru zbytočne otvárať. Rúra má inovatívny, patentovaný tvar vnútorného priestoru s klenutým stropom inšpirovaným tradičnými pecami; nová je aj konštrukcia a umiestnenie vykurovacích telies a rozmiestnenie vetracích otvorov. Dokonca aj s mimoriadne veľkým objemom 77 l pečie rovnomerne a úsporne. K pohodliu prispieva praktický teleskopický výsuv a tlmené zatváranie a otváranie dvierok. Funkcia ECO Clean zabezpečuje dokonalé čistenie parou. Rúra patrí do triedy energetickej účinnosti A+. Stojí 379 EUR.

MORA PLNÁ ŽIVOTA – www.mora.sk

MORA a príjemné chvíle s rodinou pri dobrom jedle patria k sebe už takmer 200 rokov. Aj tento rok je tu pripravený darček – každý, kto si kúpi akúkoľvek vstavanú rúru MORA, dostane navyše 10 kg múky. V novej rúre tak môžete pripraviť množstvo dobrôt pre svojich blízkych. Viac informácií o akciách nájdete na stránke www.mora.sk v časti „Akcie“.

Bezplatná zákaznícka linka
0800 105 505
Každý pracovný deň 8.00 - 16.00 h
Hľadáte svojho najbližšieho predajcu alebo našu značkovú predajňu?

Zobraziť mapu