Všetko, čo potrebujete vedieť o vajíčkach

Vajcia sú veľmi hodnotná potravina, ktorá obsahuje všetky dôležité látky potrebné na vytvorenie kostry, svalových vlákien, kože, krvi, nervov a jednoducho všetkého, čo je potrebné na vytvorenie živého organizmu. V kuchyni slúžia ako kvalitná súčasť jedálnička a ako prísada do množstva dobrôt. Vajcia sú dôležitou súčasťou ciest, ktoré sú vďaka nim vláčne a mäkké. Vajcia používame na spájanie rôznych pokrmov z nasekaných ingrediencií, na zahusťovanie polievok a omáčok a na doplnenie neúplných bielkovín vo vegetariánskych jedlách.  

Ako ľahko zistíte čerstvosť vajec?

Čerstvé vajcia majú hustý, rôsolovitý bielok a tuhý, rovnomerne zafarbený žĺtok. Ak vajce pri potriasaní vydáva kloktavý zvuk, znamená to, že žĺtok sa vo vnútri voľne pohybuje a vajce je pravdepodobne staré. Ďalšia skúška je ponorením do vody – čím je vajce staršie, tým viac je v ňom vzduchu. Preto keď vajce klesne na dno, je čerstvé. Ak pláva, je určite staré a nejedzte ho.   S vekom sa mení aj konzistencia vajec. Čím je vajce staršie, tým sú žĺtok i bielok tekutejšie. Ak teda nemôžete ľahko oddeliť žĺtok od bielka, vajce nie je čerstvé. Keď sa žĺtok a bielok spoja a bielok netvorí kruh, ale rozteká sa, vajce je staršie ako 14 dní, ale stále sa dá použiť napríklad na pečenie.  

Ako dôležitá je veľkosť vajíčka?

Vajíčka sa líšia veľkosťou, a to dosť výrazne. Závisí to najmä od veku sliepky – prvé vajcia sú najmenšie, ale chutia najlepšie. Malé vajce má označenie S a váži do 53 g, stredné (M) od 53 g do 63 g, veľké (L) od 63 g do 73 g a veľmi veľké (XXL) nad 73 g. Veľkosť vajec však nie je obzvlášť dôležitá. Najcennejšou časťou vajíčka je žĺtok, ktorý je vo všetkých vajciach takmer rovnako veľký. Rozdiel je teda v množstve bielka.  

Ako máme vajíčka skladovať?

Trvanlivosť vajec je zvyčajne štyri až päť týždňov. Gurmáni tvrdia, že najlepšie chutia jeden až dva týždne po znesení. Čerstvé vajcia by sa mali skladovať na suchom, chladnom mieste pri stálej teplote 5 °C – 18 °C, najlepšie vo dverách alebo na najvyššej polici chladničky.  

Nemalo by sa s nimi zbytočne manipulovať – premiestňovaním z chladu do tepla sa škrupiny zvlhčujú a stávajú sa ideálnou živnou pôdou pre baktérie.   Vajcia by sa mali skladovať zásadne vrchnou časťou dole, aby mohli dýchať. Tupý koniec vajíčka má totiž prieduchy, ktorými vdychuje kyslík a vydychuje oxid uhličitý.  

Zloženie slepačích vajec

Vajcia obsahujú cenné bielkoviny a minerály – najmä vápnik, fosfor, horčík a železo. Obsahujú tiež všetky vitamíny okrem vitamínu C. Žĺtok obsahuje najmä vitamíny rozpustné v tukoch, ako sú A, D, E a K, zatiaľ čo bielok obsahuje vitamíny skupiny B.  

Prečo majú vajcia rôzne farby škrupín?

V chuti ani kvalite nie je žiadny rozdiel. Dôvodom je plemeno sliepok. Biele vajcia pochádzajú od sliepok s bielymi ušnými otvormi, hnedé od sliepok s červenými.  

Prečo býva rozdielna farba žĺtka?

Farbu žĺtka možno ovplyvniť úpravou kŕmnej zmesi. Môže obsahovať viac kukurice, papriky, mrkvy alebo zeleného krmiva. A sýtožltý až oranžový žĺtok, ktorý väčšina z nás vyhľadáva a oceňuje, je na svete.  

Na uchovávanie potravín vrátane ideálnych podmienok na skladovanie vajec sa hodí nová kombinovaná chladnička MORA CMDN 3054 S s čistým objemom 198/71 l. Využíva pokročilý beznámrazový systém NoFrost Plus v mraziacom priestore, zatiaľ čo technológia MultiFlow 360° sa postará o rovnomerné prúdenie chladného vzduchu. Chladnička disponuje premysleným vnútorným usporiadaním, multi-variabilnými sklenenými policami s nosnosťou až 20 kg, priestrannou zásuvkou na ovocie a zeleninu či špeciálnymi držiakmi vo dverách na fľaše alebo vajíčka. Horná zásuvka v mrazničke slúži na rýchle zmrazenie, stredná na bežné potraviny a spodnú veľkú zásuvku MaxiBox s objemom 38 l možno použiť na veľké potraviny, napríklad na hus. K dispozícii je aj režim Super Freeze na rýchle zmrazenie práve vložených potravín, ako aj obľúbený režim Dovolenka na úsporu energie, keď nie ste doma a nebudete spotrebič otvárať. Novinka s dverami s vzhľadom nehrdzavejúcej ocele stojí 349 EUR.      

MORA PLNÁ ŽIVOTA www.mora.sk

MORA a príjemné chvíle s rodinou pri dobrom jedle patria k sebe už takmer 200 rokov. Aj tento rok je tu pripravený darček – každý, kto si kúpi akúkoľvek vstavanú rúru MORA, dostane navyše 6 kg múky. Na tých, ktorí si kúpia súpravu vybraných vstavaných spotrebičov, čaká ako darček osemdielna súprava kvalitného nerezového riadu v hodnote 199 EUR a k vybraným indukčným varným platniam radu VDIT je darčekom kvalitná nerezová panvica v hodnote 79 EUR. Viac informácií o akciách nájdete na stránke www.mora.sk v časti „Akcie“.

BEZPLATNÁ ZÁKAZNÍCKA LINKA
0800 105 505
Každý pracovný deň 8.00 - 16.00 h
Hledáte svého nejbližšího prodejce nebo naši značkovou prodejnu?
Zobraziť mapu