Viete, ako pri umývaní v umývačke riadu ušetriť ešte viac?

V dnešnej uponáhľanej dobe sú umývačky riadu nenahraditeľným pomocníkom. Ochotne a bez odvrávania sa každý deň postarajú o hygienicky čistý a suchý riad bez šmúh od rúk a utierok. A zvládnu to oveľa úspornejšie – s približne štvrtinovým množstvom vody, ako keby ste umývali a oplachovali riad v dvoch umývadlách. A ako malý darček získate čas, v ktorom môžete robiť niečo iné. Možno však neviete, že pri používaní umývačky riadu môžete aj vy sami znížiť spotrebu vody a energie a urobiť niečo aj pre životné prostredie. Poradíme vám, ako na to! Naplnenie umývačky má vplyv na spotrebu

Dokonca aj taká zdanlivo jednoduchá vec, ako je naplnenie umývačky riadu, zohráva svoju úlohu. Ovplyvňuje nielen kvalitu umývania a sušenia, ale aj spotrebu vody a energie.  

Nezabudnite, že všetky znečistené povrchy riadu by mali smerovať dovnútra umývačky a smerom dolu. Nádoby nevkladajte do seba ani cez seba; voda a vzduch musia prúdiť okolo bez obmedzenia. Potrebnú vzdialenosť medzi taniermi určujú napríklad držiaky – preto nie je dobré „vtesnať“ dva taniere do priestoru určeného pre jeden. To tiež pomáha šetriť vodu a energiu.  

Ak máte veľkú domácnosť a veľa varíte, oplatí sa zaobstarať si umývačku s kapacitou 16 súprav riadu. Pre predstavu: to je približne 170 kusov riadu – tanierov, pohárov, šálok, príborov a kuchynského náčinia. „V takejto umývačke môžete v jednom cykle umyť viac riadu. V porovnaní s umývačkou s kapacitou 14 súprav riadu môžete za rok bežnej prevádzky ušetriť veľa energie, času a približne 330 litrov cennej vody,“ hovorí Jana Neuszerová, odborníčka značky MORA.

Je dobré vybrať si umývačku riadu s tromi ostrekovacími ramenami, ktorá má až o 30 % vyššiu účinnosť umývania než umývačka s dvoma ramenami a môže mať rekordne nízku spotrebu vody a energie.  

Neoplachujte riad pod tečúcou vodou

Neplytvajte vodou na oplachovanie riadu pod tečúcou vodou. Pred vložením riadu do umývačky stačí len zoškrabať zvyšky jedla.  

Nepoužívajte príliš veľa čistiaceho prostriedku

Väčšinou máme tendenciu dávkovať prací gél „od oka“ a použiť ho viac, ako je potrebné. Je dobré prečítať si odporúčané množstvo čistiaceho prostriedku – príliš veľa gélu môže viesť k horším výsledkom umývania a zaťažuje aj prírodu. Leštidlo a soľ zvyčajne dávkuje umývačka riadu automaticky v správnom množstve.   

Vyberte program – Eco 55°

Tento program je vhodný na umývanie bežne znečisteného riadu a je najúspornejší z hľadiska kombinovanej spotreby energie a vody. Je síce dlhý, ale zaručene vám ušetrí peniaze. Používajú ho aj nezávislé testovacie spoločnosti na určovanie údajov pre energetický štítok.  

Automatické otváranie dvierok

K zníženiu spotreby významne prispieva aj sušenie riadu pri otvorených dvierkach umývačky. Ak si napríklad vyberiete automatické otváranie dvierok na niektorej z nových umývačiek riadu MORA, celý cyklus bude kratší a riad bude usušený úspornejšie a ekologickejšie.  

Spustite plne naplnenú umývačku riadu

Šetrite energiu a vodu spustením programu až vtedy, keď je umývačka riadu plná. K ďalšej úspore prispieva program AUTO alebo program ½ pre polovične plnú umývačku riadu. Ak je váš riad len mierne znečistený, môžete pre niektoré programy zvoliť nízku teplotu.  

Pripojenie k prívodu teplej vody

Ak je váš byt vykurovaný energeticky úsporným diaľkovým vykurovaním, oplatí sa pripojiť umývačku riadu priamo k horúcej vode (maximálne 70 °C) pomocou špeciálnej hadice, ktorá odolá vysokým teplotám. Pripojenie umývačky riadu k teplej vode je ekonomické aj vtedy, ak využívate solárnu alebo geotermálnu energiu alebo máte vlastný zdroj vykurovania a ohrevu teplej vody. Koniec koncov, umývačka riadu spotrebuje väčšinu energie na ohrev vody, tak prečo nevyužiť tú, ktorú už aj tak máte k dispozícii?  

Čistenie

Každá umývačka riadu potrebuje pravidelnú údržbu, aby fungovala efektívne a riad bol dokonale čistý. Niektoré, ako napríklad nové umývačky riadu MORA, majú špeciálny program, ktorý automaticky odstraňuje nečistoty z vane umývačky, ostrekovacích ramien a trysiek. Majú tiež program na automatické čistenie filtra. V ideálnom prípade by ste mali automatické čistenie spustiť približne raz za mesiac, prípadne vás umývačka sama upozorní, kedy je čas tento program aktivovať. Ak vaša umývačka riadu túto funkciu nemá, musíte ju urobiť ručne, t. j. z času na čas vybrať filter a opláchnuť ho pod tečúcou vodou, aby sa odstránili nečistoty.  

Tip: Nová pokročilá XXL umývačka riadu MORA IM 6687

Nová plne integrovaná umývačka riadu MORA IM 6687 s XXL kapacitou, tromi košmi a tromi ostrekovacími ramenami dokonale umyje a usuší až 16 súprav riadu – teda rekordných 170 tanierov, príborov, riadu, pohárov, šálok, misiek a menšieho hrnca v jednom cykle so spotrebou 9,6 l. Zmestí sa do nej aj väčší riad vďaka sklopným držiakom tanierov v inovatívnom, teraz vyššom spodnom koši. Osem programov zahŕňa energeticky úsporný program AUTO so senzorovou technológiou alebo nový rýchly 20-minútový program pri 35 °C. Programy sú doplnené špeciálnymi funkciami, ako je RýchleUmývanie, ktoré umožňuje skrátiť napríklad hodinový program na rekordnú štvrťhodinu, alebo úsporný SušeniePlus so záverečným sušením pri otvorených dvierkach. Program ExtraHygiena v kombinácii s intenzívnym programom umývania pri 75 °C eliminuje väčšinu baktérií a patogénov. Tichá umývačka riadu s invertorovým motorom a hlučnosťou len 42 dBA má aj automatický samočistiaci program a oplachovací systém na čistenie filtra. Odporúčaná cena je 549 EUR

MORA PLNÁ ŽIVOTA www.mora.sk

MORA a príjemné chvíle s rodinou pri dobrom jedle patria k sebe už takmer 200 rokov. Aj tento rok je tu pripravený darček – každý, kto si kúpi akúkoľvek vstavanú rúru MORA, dostane navyše 6 kg múky. A tých, ktorí si kúpia akúkoľvek umývačku riadu MORA, potešia kapsuly Finish na pol roka zadarmo. Viac informácií o akciách nájdete na stránke www.mora.sk v časti „Akcie“.

BEZPLATNÁ ZÁKAZNÍCKA LINKA
0800 105 505
Každý pracovný deň 8.00 - 16.00 h
Hledáte svého nejbližšího prodejce nebo naši značkovou prodejnu?
Zobraziť mapu