Vláčne veľkonočné perníčky pre malých koledníkov

Upečte si perníkové veľkonočné vajíčka, zajačiky, kačičky a ďalšie roztomilé tvary. Vytiahnite vykrajovače či formičky a zapojte malých pomocníkov - deti budú vykrajovanie aj zdobenie malých dobrôt s vôňou medu a perníkového korenia milovať. Veľkonočnými perníčkami potom môžete ešte sviatočne vyzdobiť byt alebo dom aj obdarovať malých šibačov a koledníkov. S naším receptom budú perníčky nadýchané a vláčne aj bez odležania.

Čas prípravy: 30 minút
Čas pečenia: 10 minút  
Potrebujete (na 50 kusov):
Na perníčky:
 • 200 g hladkej múky
 • 200 g polohrubej múky
 • 150 g práškového cukru
 • 2 vajcia
 • 50 g masla
 • 2 lyžice medu
 • 1 lyžičku jedlej sódy
 • 2 lyžičky perníkového korenia
 • 1 vajce na potretie
 • cukrové ozdoby  
Na bielkovú polevu:
 • 1 bielok
 • práškový cukor podľa potreby  

Postup:

Do misy preosejte múku. Pridajte k nej jedlú sódu, korenie a cukor. Premiešajte a pridajte med, zmäknuté maslo a vajcia. Všetko dôkladne prepracujte, kým nevznikne hladké a pevné cesto. Zabaľte ho do fólie a nechajte ho v chlade odpočinúť.   Potom cesto rozvaľkajte na placku vysokú asi pol centimetra a vykrajujte rôzne tvary. Poukladajte ich na plech vyložený papierom na pečenie. Perníčky pečte 10 minút v rúre predhriatej na 180 °C. Ešte horúce ich potierajte rozšľahaným vajcom, budú sa krásne lesknúť.  

Ako perníčky ozdobiť?

Na polevu si cez sitko prepasírujte bielok. Potom postupne pridávajte preosiaty práškový cukor a šľahajte. Keď bude mať zmes konzistenciu tuhšej polevy, preložte zmes do vrecúška s tenkou zdobiacou špičkou. Perníčky zdobte podľa fantázie a posypte ich cukrovými ozdobami.  

Tip: Perníčky vkladajte až do vyhriatej rúry a rúru počas pečenia neotvárajte! Každé otvorenie dvierok totiž znamená zníženie teploty až o 20 %, čo sa prejaví tým, že pečivo nebude nadýchané a stvrdne, a navyše zbytočné zaplatíte viac za elektrickú energiu. Pokiaľ sa obzeráte po novej rúre, oplatí sa inteligentná a úsporná rúra so skutočne veľkým priezorom a dvojbodovým osvetlením aj rovnomerným pečením, ako má napríklad MORA VTPS 787 BXB.  

Tip na inteligentnú a úspornú rúru

Rúra MORA VTPS 787 BXB s extra veľkým objemom 77 l je vybavená aj termosondou a funkciou pary na prípravu chutných a zdravých jedál. Má 22 automatických programov vrátane programov na pečenie pizze, dezertov, chleba, hydiny alebo veľkých a malých kúskov mäsa, a to aj s dlhým časom prípravy pri nízkej teplote. Stačí vybrať typ jedla, jeho hmotnosť a rúra zvolí správnu teplotu od 30 °C až do 300 °C, správny typ ohrevu a navrhne vhodné umiestnenie pokrmu v rúre. Pre skúsených kuchárov je tu naopak možnosť naprogramovať si hneď na začiatku teplotu a čas pečenia v dvoch krokoch. K dispozícii je aj funkcia zdravého teplovzdušného fritovania bez tuku – vďaka pridanej pare bude povrch chrumkavejší. Veľkorysý vnútorný priestor rúry je klenutý ako v tradičnej kamennej peci a zabezpečuje dokonale rovnomerné pečenie až na štyroch úrovniach naraz, čo využijete nielen na slávnostne pečenie, ale aj na úspornú prípravu viacchodového menu počas celého roka. Komfort zvyšuje veľký priezor v dvierkach, dvojité osvetlenie, praktický teleskopický výsuv s jednoduchým klik systémom alebo tlmené zatváranie a otváranie dvierok. O čistenie bez námahy sa postará účinné automatické pyrolitické čistenie. Rúra patrí do veľmi úspornej triedy A+. Aj s takouto všestrannou výbavou stojí 529 EUR.  

MORA PLNÁ ŽIVOTA - www.mora.sk

MORA a príjemné chvíle s rodinou pri dobrom jedle patria k sebe už takmer 200 rokov. Aj tento rok je tu pripravený darček – každý, kto si kúpi akúkoľvek vstavanú rúru MORA, dostane navyše 6 kg múky. V novej rúre tak môžete pripraviť množstvo dobrôt pre svojich blízkych. Viac informácií o akciách nájdete na stránke www.mora.sk v časti „Akcie“.

BEZPLATNÁ ZÁKAZNÍCKA LINKA
0800 105 505
Každý pracovný deň 8.00 - 16.00 h
Hledáte svého nejbližšího prodejce nebo naši značkovou prodejnu?
Zobraziť mapu