Váš tajný spojenec v kuchyni: odsávač pár

Január 2024 – Varenie a najmä spoločné chvíle pri stole plnom dobrôt patria k tým najkrajším okamihom celého dňa. Aj keď jedlo zmizne za pár minút, jeho príprava často trvá aj dve hodiny. A počas tohto času sa vytvárajú najrôznejšie príjemné aj menej príjemné vône a výpary, ktoré sa šíria celým bytom alebo domom. Niekedy dokonca aj dym. A tiež drobné kvapôčky tuku. Nestačí len otvoriť okno, aby sa kuchyňa a priľahlé priestory stali príjemným miestom. Potrebujete spojenca – výkonný odsávač pár.  Máme pre vás niekoľko tipov, ako si ho správne vybrať a používať.

Čo všetko dokáže dobrý odsávač pár?

Odsávač pár predovšetkým čistí vzduch od nepríjemných pachov, ako je napríklad spálený tuk. Zbaví kuchyňu aj typického zápachu niektorých potravín, napríklad cibule alebo rýb a morských plodov, ktoré nie sú každému príjemné. Zároveň odvádza prebytočnú paru z kuchyne a priľahlých priestorov. Tie by boli pri nedostatočnom vetraní zodpovedné za šírenie plesní a vznik plesňových škvŕn. Dokáže však zachytiť aj drobné kvapky tuku, ktoré by sa inak zachytili na stenách a nábytku. Presne ten mastný film, ktorý ste si všimli na obkladoch alebo hornej časti kuchynských skriniek počas veľkého upratovania, a ktorý je znamením, že je čas kúpiť odsávač alebo ho vymeniť za výkonnejší. Suma sumárum, kvalitný odsávač pár vám pomôže udržať pohodové a čisté prostredie.

Ako zistím, či je dostatočne účinný?

Čím väčšia je vaša kuchyňa, tým vyšší by mal byť výkon odsávača pár, najmä ak máte modernú kuchyňu spojenú s obývačkou. Jednoduchým pravidlom je, že digestor by mal byť schopný vymeniť vzduch v miestnosti 5× až 10× za jednu hodinu. Keď vynásobíte dĺžku, šírku a výšku vašej kuchyne, dostanete objem v m³. Vynásobte ho 5×, ale lepšie je 10×, aby ste získali minimálny odporúčaný výkon odsávača pár.  

Veľa však závisí od technológie odsávania. Špičkou je tzv. štrbinový odťah. „Odsávače pár MORA s ergonomickým tvarom so skosenou hranou majú konštrukciu s veľmi účinným štrbinovým, tzv. perimetrickým odsávaním. Na rozdiel od bežných odsávačov pár sa vďaka šikmému tvaru a odsávaniu cez štrbinu účinne odvádzajú pary do zadnej časti odsávača. Štrbinové odsávanie je mimoriadne úsporné a veľmi efektívne čistí vzduch aj pri nižšom výkone motora, a teda bez zbytočného hluku a úspornejšie. Skosený tvar tiež výrazne znižuje nepríjemný kontakt horúcich výparov s tvárou a vďaka voľnému priestoru okolo hlavy je varenie pohodlnejšie,“ dodáva Jana Neuszerová, odborníčka značky MORA.

Kam pary odvádzať?

Prevažná väčšina moderných odsávačov pár umožňuje odvádzanie nežiaducej pary cez potrubie do komína, ventilačnej šachty alebo von cez stenu mimo obytného priestoru. Zároveň umožňuje recirkuláciu s čistením vzduchu prostredníctvom špeciálneho vymeniteľného uhlíkového filtra, ktorý zachytáva mastnotu a pachy z nasávaného vzduchu a potom ho cez výstupnú mriežku vracia späť do miestnosti. Recirkulácia sa používa najmä v bytových a panelových domoch bez možnosti odvádzania pary von cez stenu alebo komín.  

„Všetky odsávače pár MORA umožňujú používať oba spôsoby odťahu, ale ponúkajú niečo úplne jedinečné, a to možnosť až siedmich pripojení na odťah v jednom odsávači pár – šesť odťahov von z miestnosti a siedmy na recirkuláciu. Sú preto veľmi univerzálne a možno ich inštalovať prakticky kdekoľvek vrátane panelových bytov. Všetky sú tiež vybavené praktickými kovovými tukovými filtrami, ktoré možno umývať v dreze alebo umývačke riadu. Pri niektorých modeloch vás na potrebu vyčistenia tukového filtra upozorní indikátor na odsávači pár. Uhlíkový filter pre recirkuláciu odporúčam meniť podľa intenzity používania kuchyne, maximálne však po štyroch mesiacoch,“ vysvetľuje Jana Neuszerová.  

Tradičná česká značka MORA ponúka odsávače pár prakticky do každej kuchyne: okrem spomínaných komínových so skosenou hranou sú k dispozícii aj klasické ostrovčekové odsávače pár. V ponuke sú aj vstavané integrované aj výsuvné odsávače, ktoré dokonale splynú s kuchynskou linkou – motor a odsávacie zariadenie majú totiž ukryté v skrinke. A napokon podvesné odsávače, ktoré sa zvyčajne používajú v starších kuchyniach v panelových domoch.  

Ako správne používať odsávač pár?

„Odporúčam zapnúť odsávač 5 minút pred varením a nechať ho zapnutý ešte 15 minút po skončení, aby sa zápach a výpary úplne odstránili. Zvyčajne stačí nastavenie nízkeho alebo stredného stupňa výkonu. Najvyšší stupeň je určený pre prípad silnej koncentrácie kuchynských výparov,“ uzatvára Jana Neuszerová.  

Novinka – odsávač pár Mora OV 686 GB

Nový 60 cm odsávač pár MORA OV 686 GB so skosenou hranou v módnom celočiernom vyhotovení má nielen krásny dizajn, ale ponúka aj dostatok priestoru na varenie nad hlavou. O dokonale čistý vzduch sa postará inovatívny perimetrický odsávací systém, ktorý účinne presmeruje odsávanie vzduchu z centrálnej oblasti do vonkajších rohov. Pritom nepreťažuje motor, optimalizuje spotrebu energie, znižuje hlučnosť a odsáva oveľa efektívnejšie. S maximálnym výkonom 608 m3/h odsávač dokonale odstraňuje pachy, výpary a mastnotu – kovové tukové filtre sú vylepšené špeciálnou polyuretánovou penou, ktorá dokáže eliminovať až 98 % tukových a iných nečistôt pri zachovaní dokonalej absorpčnej účinnosti. Kovové tukové filtre možno ľahko umývať v umývačke riadu, čím sa spotrebič udrží v perfektnom stave bez zbytočnej námahy. Odsávač pár je vybavený horným odťahom so spätnou klapkou, ktorá zabraňuje prenikaniu studeného vzduchu zvonku, ale zároveň bráni úniku teplého vzduchu z miestnosti a následnej tvorbe kondenzátu v potrubí. Odsávač sa môže používať aj v režime recirkulácie prostredníctvom uhlíkového filtra. Ovláda sa dotykom. Jeho cena je 269 EUR.  

MORA PLNÁ ŽIVOTA – www.mora.sk

MORA a príjemné chvíle s rodinou pri dobrom jedle patria k sebe už takmer 200 rokov. Aj tento rok je tu pripravený darček – každý, kto si kúpi akúkoľvek vstavanú rúru MORA, dostane navyše 6 kg múky. V novej rúre tak môže pripraviť veľa dobrôt pre svojich blízkych. Viac informácií o akciách nájdete na stránke www.mora.sk v časti „Akcie“.

BEZPLATNÁ ZÁKAZNÍCKA LINKA
0800 105 505
Každý pracovný deň 8.00 - 16.00 h
Hledáte svého nejbližšího prodejce nebo naši značkovou prodejnu?
Zobraziť mapu