Recept na dokonalé Vianoce. Luxusné parížske rožteky

Parížske rožteky z krehkého orieškového cesta, s delikátnym krémom a ešte navrch preliate čokoládou – to je samo o sebe prísľubom ozajstného potešenia. Pripravte ich tento rok na Vianoce svojim blízkym a získate si navždy ich srdcia!

Toto vianočné pečivo s puncom elegancie prvej tretiny minulého storočia vďačí za svoj pôvod inšpirácii parížskou tortou. Lenže parížsky krém je náročný a nemusí sa zakaždým podariť. Máme pre vás recept, ktorý je oveľa jednoduchší, a pritom chutí fantasticky. A rožteky vydržia dlhšie - pokiaľ misku s cukrovinkami dobre schováte.  

Na 40 rožtekov si pripravte:

Na cesto:
  • 200 g hladkej múky
  • 50 g mletých orechov
  • 2 žĺtky
  • 150 g masla
  • 120 g cukru
  • maslo na vymazanie formičiek  
Na krém:
  • 250 ml smotany
  • 2 čokoládky (ideálne tyčinky ľadové gaštany)  
Na polevu:
  • 100 g čokolády na varenie
  • 2 až 3 lyžice masla  

Ako postupovať:

Základ na krém si pripravte deň vopred. Smotanu zahrejte, nalámte do nej ľadové gaštany a nechte ich rozpustiť. Zmes v miske prikryte fóliou a nechajte cez noc v chlade. Na druhý deň z nej vyšľahajte hustý krém.  

Na cesto zmiešajte v mise múku, pomleté orechy a cukor. Pridajte pokrájané maslo a žĺtok. Všetko dôkladne prepracujte, kým nevznikne hladké cesto bez hrudiek. Formičky na rožteky vymažte maslom. Naplňte ich cestom, poukladajte na plech vyložený papierom na pečenie a pečte ich 10 minút v rúre predhriatej na 180 °C. Potom rožteky vyklopte na rovnú podložku a nechajte ich vychladnúť. Krém preložte do vrecúška so zdobiacou špičkou a naneste na vychladené rožteky.  

Náš tip: Naozaj rovnomerne sa rožteky upečú napríklad v rúre MORA VTPS 787 BXB s klenutým vnútrom po vzore tradičných pecí – plech nebude treba otáčať.  

Čokoládu nalámte do sklenenej alebo antikorovej misky. Nechajte ju rozpustiť vo vodnom kúpeli. Pridajte maslo, nechajte ho tiež rozpustiť a miešajte, kým sa obe suroviny nespoja do lesklej polevy. Rožteky prelejte a nechajte stuhnúť.    

Viac o inteligentnej rúre MORA VTPS 787 BXB

Je vybavená termosondou aj funkciou pary na prípravu lahodných a zdravých jedál, má 22 automatických programov vrátane programov na pečenie pizze, dezertov, chleba, hydiny alebo dlhé pečenie pri nízkej teplote. Vyberte iba typ jedla, jeho hmotnosť a rúra zvolí správnu teplotu od 30 až do 300 °C, správny typ ohrevu a navrhne vhodné umiestnenie v rúre. Pre skúsených kuchárov je tu naopak možnosť naprogramovať si hneď na začiatku teplotu a čas pečenia v dvoch krokoch podľa vlastných skúseností. Rúra má aj funkciu pre zdravé teplovzdušné fritovanie bez tuku - ak pridáte aj paru, povrch bude chrumkavejší. Unikátny klenutý strop zaručuje rovnomerné pečenie v celom priestore rúry. Komfort zvyšuje veľký priezor vo dvierkach, dvojité osvetlenie, praktický teleskopický výsuv či tlmené zatváranie a otváranie dvierok. O čistotu bez námahy sa postará účinné automatické pyrolitické čistenie. Rúra spadá do veľmi úspornej triedy A+. Aj pri takto všestrannej vybavenosti stojí 529 EUR.  

Ďalšie recepty nájdete tu    

MORA PLNÁ ŽIVOTA www.mora.sk.

MORA a príjemné chvíle s rodinou pri dobrom jedle patria k sebe už takmer 200 rokov. Aj tento rok je tu pripravený darček – každý, kto si kúpi akúkoľvek vstavanú rúru MORA, dostane navyše 6 kg múky. A na tých, ktorí si kúpia až do 15.12.2023 súpravu vybraných vstavaných spotrebičov, čaká osemdielna súprava kvalitného nerezového riadu v hodnote 239 EUR ako darček zadarmo. Viac informácií o akciách nájdete na stránke www.mora.sk v časti „Akcie“.

BEZPLATNÁ ZÁKAZNÍCKA LINKA
0800 105 505
Každý pracovný deň 8.00 - 16.00 h
Hledáte svého nejbližšího prodejce nebo naši značkovou prodejnu?
Zobraziť mapu