Nepodceňujte pravidelné čistenie rúry. Aj to ovplyvní spotrebu

Špinavá rúra nie je pekná. Prilepené nečistoty a pripálené fŕkance však nie sú len záležitosťou estetiky. Podľa odborníkov majú na spotrebu drahej energie vplyv aj staré zapečené nánosy šťavy a tuku z grilovania alebo prípravy pečienok s omáčkami. A v neposlednom rade ovplyvňujú aj naše zdravie.

Rúra so starými zapečenými škvrnami na stenách a dvierkach si rozhodne vyžaduje vašu pozornosť. Zjavne vám dlho a dobre slúžila a teraz chce niečo na oplátku: dôkladné vyčistenie. Nejde však zďaleka len o to, aby ste mali kuchyňu ako zo žurnálu.

„Pripálené povrchy rúry a výhrevných telies bránia rovnomernému ohrevu, takže výsledok pečenia nebude taký, aký by ste si želali: jedlo bude miestami nedopečené. Tento nedokonalý výsledok spotrebuje aj viac energie, a teda aj viac vašich peňazí,“ vysvetľuje Jana Neuszerová.

Podľa Jany Neuszerovej navyše starý pripálený tuk začne časom uvoľňovať uhlíkové plyny. Tie môžu ovplyvniť chuť a vôňu jedla a zaplniť kuchyňu dymom a nepríjemnými pachmi. Okrem toho sa zásoby starého tuku môžu v extrémnych prípadoch aj vznietiť.

Predhriatu rúru môžete vyčistiť zmesou prášku do pečiva a octu, ale to funguje len na čerstvé nečistoty. So staršími pripálenými nečistotami si poradia len agresívnejšie čistiace prostriedky, ktoré nemusia byť dobré pre životné prostredie ani pre nás a nie sú ani lacné.

Ak teda hľadáte novú rúru alebo moderný sporák, vyberte si medzi energeticky úspornými spotrebičmi s niektorou z funkcií automatického čistenia vnútra rúry. Zbavíte sa tak zdĺhavého a neobľúbeného čistenia spotrebiča.

Najdokonalejšia je pyrolýza

Pyrolitické čistenie je založené na veľmi vysokých teplotách. „V prípade rúr MORA je to 500 °C. Rúry, ktoré umožňujú toto dokonalé automatické čistenie, majú povrch vyrobený z veľmi odolného špeciálneho smaltu a vďaka vynikajúcej izolácii rúry a dvierkam so štyrmi bezpečnostnými sklami nedochádza k výraznému úniku tepla do okolia. Program trvá 90 minút a dvierka rúry sú z bezpečnostných dôvodov zamknuté. Po vychladnutí rúry stačí nečistoty zotrieť handričkou bez použitia akýchkoľvek chemikálií,“ dodáva Jana Neuszerová.  

Parné čistenie

Aby bolo čistenie parou čo najúčinnejšie, malo by sa vykonávať pravidelne po každom väčšom pečení, pri ktorom sa do vnútra rúry mohol uvoľniť tuk alebo šťavy z jedla.

A ako to funguje? Podľa Jany Neuszerovej stačí naliať do pekáča asi pol litra vody, vložiť ho do rúry a nastaviť funkciu ECO Clean. Približne po 30 minútach môžete vidieť výsledok, ktorým je viditeľne čistý povrch po celej vnútornej strane rúry. Nakoniec jednoducho utrite nečistoty handričkou. Cennú energiu môžete ušetriť tým, že parné čistenie spustíte krátko po dokončení pečenia, kým je rúra ešte teplá.  

Parné čistenie ponúkajú napríklad nové rúry a nové sporáky MORA s parnou funkciou. O nečistoty sa postará nielen automatická funkcia ECO Clean, ale aj nepretržité katalytické čistenie ventilátorom, ktoré sa spustí hneď, ako rúra dosiahne teplotu 85 °C alebo viac. A vďaka novému systému demontáže sa sklo dverí ľahko čistí.    

Tip na nový úsporný sporák s jednoduchým čistením

Moderný sporák MORA I 8688 BX v štýlovom nerezovom vyhotovení so sklokeramickou indukčnou varnou platňou a multifunkčnou rúrou s pridanou parou patrí do energeticky úspornej triedy „A“ a poteší veľkým objemom rúry 70 l aj pri šírke 50 cm. Varná platňa sa ovláda dotykom a umožňuje spojiť dve ľavé samostatné varné zóny do jednej veľkej, takže môžete variť aj vo veľkých nádobách. Rúra má inovatívny patentovaný klenutý vnútrajšok s vylepšeným tvarom, novou konštrukciou a umiestnením výhrevných telies aj novým usporiadaním ventilačných otvorov a pečie dokonale rovnomerne. Ponúka 11 programov pečenia vrátane dvoch parných programov a má pôsobivý teplotný rozsah 50 °C – 275 °C. Skvelá je aj možnosť zdravého teplovzdušného fritovania s minimálnym množstvom tuku alebo bez neho, jedinečný je aj špeciálny program na prípravu mrazených jedál alebo pečenie mrazeného pečiva bez nutnosti predhrievania rúry. V prípade potreby sa rúra predhreje na 200 ˚C za rekordne krátky čas – menej ako 5 minút. Poteší tiché a šetrné zatváranie dvierok rúry, teleskopické výsuvy pre bezpečnú manipuláciu s jedlom, praktický úložný priestor a bohaté príslušenstvo. Funkcia ECO Clean zabezpečuje dokonalé čistenie vnútorného priestoru bez námahy a chemikálií po každom väčšom pečení. Skvele vybavený moderný sporák stojí 599 EUR.  

MORA PLNÁ ŽIVOTA – www.mora.sk   MORA a príjemné chvíle s rodinou pri dobrom jedle patria k sebe už takmer 200 rokov. Aj tento rok je tu pripravený darček – každý, kto si kúpi akúkoľvek vstavanú rúru MORA, dostane navyše 6 kg múky. Viac informácií o akciách nájdete na stránke www.mora.sk v časti Akcie.

BEZPLATNÁ ZÁKAZNÍCKA LINKA
0800 105 505
Každý pracovný deň 8.00 - 16.00 h
Hledáte svého nejbližšího prodejce nebo naši značkovou prodejnu?
Zobraziť mapu