Najlepšia svätomartinská hus je pomaly pečená

Dozlatista upečená svätomartinská hus s chrumkavou kôrkou a jemným, šťavnatým mäsom je pochúťka, na ktorú sa mnohí tešia po celý rok. Tradične sa pripravuje ako nedeľný obed najbližšie k 11. novembru – sviatku svätého Martina, ktorý podľa pranostiky prichádza na bielom koni a prináša prvý sneh. Oznamuje tak začiatok zimy. Tajomstvo tej najlepšej husi nespočíva v zložitých ingredienciách a komplikovaných postupoch, ale v čase. Najdokonalejšiu svätomartinskú hus totiž pripravíte dlhým pečením pri nízkej teplote.

Ako vybrať a pripraviť hus

Ideálna je hus s hmotnosťou okolo 4 kilogramov – vystačí na slávnostný obed pre päťčlennú aj šesťčlennú rodinu. Zoženiete ju buď u farmárov vo svojom okolí, alebo začiatkom novembra aj vo väčších supermarketoch. Na rozdiel od kačky totiž hus zvyčajne počas roka len tak nezoženiete.  

Vyberajte si mladšie a menšie kusy, ktoré majú krehkejšie a zároveň jemnejšie mäso. Staršia hus je tuhšia a obsahuje oveľa viac tuku. Hus by nemala mať poškodenú kožu, kosti a podliatiny.  

Hus opláchnite, osušte a môžete dokonca opatrne opáliť zabudnuté zvyšky peria. Zvnútra aj zvonku ju hojne osoľte a posypte rascou. Vložte ju do veľkého pekáča s vekom a pred pečením nechajte hus odpočívať pri izbovej teplote, aby mäso neprešlo veľkými teplotnými rozdielmi.  

Ako upiecť svätomartinskú hus

Podlejte trochou vody a vložte do rúry vyhriatej na 120 °C.  V závislosti od veľkosti husi pečte na programe pomalého pečenia približne 6 až 7 hodín. Počas pečenia pekáč neotvárajte! Nebojte sa, nepripáli sa, pretože pustí dosť tuku.  

Až približne po piatich hodinách môžete hus skontrolovať a preliať ju vypečeným tukom. Pečte ďalšiu hodinu. Potom veko odokryte, hus opäť prelejte výpekom a zvýšte teplotu na 200 °C. Pečte asi 15 minút, aby bola koža pekne chrumkavá.  

Podávajte s knedľou a domácou kapustou. Skvele ju doplní mladé svätomartinské víno.

Mohlo by sa vám hodiť: Stále si nie ste istí, ako dlho máte hus piecť, aby bola čo najlepšia? Vo všeobecnosti platí, že čím pomalšie hus pečiete, tým bude šťavnatejšia. Hlavne zbytočne neotvárajte rúru, nekontrolujte a neprepichujte mäso. Snažte sa hus ignorovať. Absolútnu istotu budete mať vďaka špeciálnemu programu na pečenie veľkých kusov mäsa pri nízkej teplote. Pekáč s husou a pokrievkou sa pohodlne zmestí do jednej z nových rúr a nových sporákov MORA s XXL objemom, patentovaným klenutým vnútrom, energeticky úspornou prevádzkou a programami a funkciami na všetky moderné prípravy pokrmov.

Tip! V novom elektrickom sporáku MORA C 8678 BS v energeticky úspornej triede A možno pohodlne upiecť aj veľkú svätomartinskú hus. Má odolnú sklokeramickú varnú platňu so štyrmi rýchlymi Hi-Light zónami, dvoma dvojitými Duo zónami a nosnosťou až 100 kg. Multifunkčná XXL rúra má aj pri šírke sporáka 50 cm špičkový využiteľný objem 70 l a pečie dokonale rovnomerne vďaka patentovanému klenutému vnútornému priestoru inšpirovanému tradičnými pecami. Má veľký priezor a kvalitné osvetlenie, aby ste počas pečenia nemuseli otvárať dvierka a plytvať energiou. Ponúka 11 programov pečenia vrátane dvoch parných a úctyhodný teplotný rozsah 50 – 275 °C. Skvelá je aj možnosť zdravého teplovzdušného fritovania s minimom tuku alebo jedinečný program na prípravu mrazených jedál bez predhrievania rúry alebo profesionálne dvojfázové pečenie. Poteší aj tiché a šetrné zatváranie dvierok rúry, teleskopický výsuv alebo praktický úložný priestor na príslušenstvo v podobe roštu, plytkého plechu a XXL pekáča s objemom 8 l. O jednoduchú údržbu vnútorného priestoru sa postará funkcia EcoClean aj bez chemikálií a katalytický smaltovaný kryt ventilátora. Cena sporáka je 459 EUR.  

MORA PLNÁ ŽIVOTA – www.mora.sk

MORA a príjemné chvíle s rodinou pri dobrom jedle patria k sebe už takmer 200 rokov. Aj tento rok je tu pripravený darček – každý, kto si kúpi akúkoľvek vstavanú rúru MORA, dostane navyše 10 kg múky. V novej rúre tak môžete pripraviť množstvo dobrôt pre svojich blízkych. A pri kúpe súpravy vybraných rúr, varných platní a umývačiek riadu môžete do 30. novembra získať zadarmo aj kvalitný riad v hodnote 199 EUR. Viac informácií o akciách nájdete na stránke www.mora.sk v časti „Akcie“.

BEZPLATNÁ ZÁKAZNÍCKA LINKA
0800 105 505
Každý pracovný deň 8.00 - 16.00 h
Hledáte svého nejbližšího prodejce nebo naši značkovou prodejnu?
Zobraziť mapu