Nadýchané a voňavé fašiangové šišky

Piekli sa na všetky významné cirkevné sviatky, ale najviac sa spájajú s fašiangom. K tomuto veselému sviatku patrí sprievod symbolických masiek a hostina s tancom, po ktorej nasleduje štyridsaťdňový pôst až do Veľkej noci. Nielen každý región, ale aj mnohé rodiny majú svoj vlastný tradičný tajný recept, ktorý sa dedí z generácie na generáciu. Tento rok skúste pripraviť pre svojich blízkych a koledníkov tie najlepšie fašiangové šišky podľa nášho osvedčeného receptu - nadýchané, chrumkavé, dozlatista vypražené a s poctivou domácou plnkou. Budú sa vám sladko rozplývať v ústach a o malú chvíľu sa po nich zapráši. A to je dobre. Pretože najlepšie sú čerstvé a ešte vlažné.  

 • Množstvo: 12 šišiek
 • Príprava: 110 minút (hlavne kysnutie) 
 • Smaženie: 45 minút
 • Náročnosť: náročné  
Pripravte si tieto suroviny:
 • 500 g hladkej múky
 • 55 g krupicového cukru
 • 30 g droždia
 • 3 žĺtky
 • 250 ml vlažného mlieka
 • 50 g zmäknutého masla
 • 2 lyžice rumu
 • štipku soli
 • štipku mletého muškátového orieška
 • 0,5 lyžičky nastrúhanej citrónovej kôry
 • domácu marmeládu na plnenie šišiek  

A ako postupovať?

Najprv je potrebné si pripraviť zo surovín kvások. V stredne veľkej miske si rozmiešajte kocku droždia s lyžičkou cukru na tekutú kašu. Do kaše pridajte lyžicu múky a 100 ml vlažného mlieka. Premiešajte a nechajte kvások pod utierkou vzísť. 

V inej miske si pripravte maslový „krém“. Rozmiešajte zmäknuté maslo so zvyšným cukrom. Pridajte žĺtky, rum, štipku soli a muškátového orieška a pol lyžičky nastrúhanej citrónovej kôry. Suroviny spolu dobre vymiešajte. 

Do veľkej misy nasypte múku, k nej pridajte pripravený kvások aj maslový „krém“. Miešajte a po častiach do cesta pridávajte zvyšné teplé mlieko (150 ml). Spracujte robotom alebo ručne. Vznikne vám hladké nelepivé cesto. 

Bochník cesta poprášte múkou a dajte ho kysnúť pod utierku na teplé miesto na 60 – 80 minút. Vykysnuté cesto si rozdeľte na 12 rovnakých dielov a rukami z nich vyvaľkajte 12 malých bochníkov. Bochníky nechajte kysnúť ďalších 20 – 30 minút pod utierkou. 

V hrnci alebo vysokej panvici si rozohrejte olej. Šišky vyprážajte z každej strany minimálne dve minúty dozlatista a do oleja ich opatrne vkladajte nakysnutou stranou smerom dolu (pre správny tvar šišiek si každý bochník pred vložením do oleja mierne „stlačte“, aby bol plochejší). 

Usmažené šišky dajte vyschnúť na papierové utierky na mriežku. Vychladené šišky poprášte práškovým cukrom, narežte ich úzkym dlhým nožom a do ich stredu plničkou alebo cukrárskym vrecúškom naplňte svoju obľúbenú domácu marmeládu. 

Tip Slávnostné šišky aj veľa ďalších dobrôt môžete pripraviť na modernej sklokeramickej varnej doske MORA VDSS 654 FFW. Má štyri Hi-Light varné zóny vrátane dvoch DuoZón na varenie v hrncoch rôznych veľkostí. Intuitívne dotykové ovládanie s plynulou reguláciou výkonu zaberá minimum miesta, ale napriek tomu poskytuje dokonalý prehľad o varení. Varná platňa s nosnosťou až 100 kg má praktickú funkciu KeepWarm na udržiavanie teplého jedla pri 70 ˚C, funkciu Pause na prerušenie varenia s automatickým návratom na pôvodné nastavenie, detskú poistku a časovač. V elegantnom bielom bezrámčekovom dizajne so skosenou prednou hranou bude skvele vyzerať na každej pracovnej doske. Stojí 299 EUR.  

Ďalšie recepty nájdete tu: https://www.mora.sk/receptar/   

MORA PLNÁ ŽIVOTA www.mora.sk

MORA a príjemné chvíle s rodinou pri dobrom jedle patria k sebe už takmer 200 rokov. Aj tento rok je tu pripravený darček – každý, kto si kúpi akúkoľvek vstavanú rúru MORA, dostane navyše 6 kg múky. A k indukčnej varnej doske z radu VDIT dostane zadarmo vysokokvalitnú nerezovú panvicu. Viac informácií o akciách nájdete na stránke www.mora.sk v časti „Akcie“.

BEZPLATNÁ ZÁKAZNÍCKA LINKA
0800 105 505
Každý pracovný deň 8.00 - 16.00 h
Hledáte svého nejbližšího prodejce nebo naši značkovou prodejnu?
Zobraziť mapu