Ktorá varná platňa je pre vás tá pravá?

Ani v tej najmenšej kuchyni nemôže chýbať varná platňa, či už ako súčasť sporáka alebo zabudovaná do pracovnej dosky. Či už sa prikláňate skôr k indukcii alebo plynu, alebo dávate prednosť sklokeramickej varnej platni so sálavými platničkami, máme pre vás niekoľko postrehov odborníka. Vývoj je totiž taký rýchly, že každý typ ponúka oveľa viac, než by ste čakali.   

 

Úsporná a bezpečná indukcia

Indukčné varné platne sú absolútnou špičkou v tejto oblasti. Nielenže vám ušetria peniaze vďaka svojej bezkonkurenčne najvyššej účinnosti ohrievania, ale sú aj úplne bezpečné – ani tí najväčší zábudlivci ich nemôžu nechať bežať naprázdno a ohroziť tak seba alebo svojich susedov. Okrem toho je varenie na indukcii pohodlnejšie a flexibilnejšie vďaka možnosti spájať platničky do veľkých varných zón. Vďaka špeciálnej funkcii je možné mnohé varné platne pripojiť aj na bežnú sieť 230 V/16 A v starších budovách alebo panelových domoch. Možno však budete potrebovať riad s feromagnetickým dnom. Pomôže vám jednoduchý test magnetom – ak sa magnet na dne hrnca prichytí, nemusíte riad meniť.

 

„Vrcholom je varná platňa MORA VDIS 658 FF so štyrmi osemuholníkovými zónami, ktoré sa dajú spojiť do dvoch veľkých zón, takže môžete variť prakticky na celej ploche varnej platne. Je navyše vybavená funkciou MoveZone, ktorá spojenú plochu rozdelí na dve zóny s rôznymi teplotami, takže môžete meniť intenzitu ohrevu jednoduchým posúvaním riadu po varnej platni bez toho, aby ste sa museli dotknúť ovládacích prvkov. Tak ako to kedysi robili naši predkovia na tradičných kachľových peciach,“ odporúča Jana Neuszerová.  

Spomínaná varná platňa však ponúka aj automatické programy na asistované varenie. Ak sa doma stravujete postupne, príde vám vhod funkcia udržiavania teploty hotového jedla na 70 °C. Často určite využijete aj rýchle varenie veľkého množstva tekutiny bez pretečenia alebo naopak kontrolovaný ohrev pod bodom varu – napríklad pri príprave guláša, vývaru alebo varení ryže. A ak sa naozaj ponáhľate, môžete zvýšiť výkon až o 40 % pomocou funkcie SuperBoost. K dispozícii je aj praktická funkcia na rozpúšťanie citlivých potravín, ako je maslo alebo čokoláda pri teplote 42 °C alebo funkcia grilu s presnou úrovňou prepečenia pokrmu.  

 

Plynové varné platne

Šéfkuchári milujú varenie na plyne. Oceňujú najmä rýchlu reguláciu teploty. Mnohým amatérskym, ale aj profesionálnym kuchárom sa páči aj jednoduché ovládanie varnej platne pomocou klasických gombíkov. Platne sa však výrazne líšia svojím usporiadaním. „Napríklad nové plynové varné platne MORA ponúkajú až o 20 % viac priestoru na pohodlné varenie v štyroch rôzne veľkých nádobách súčasne, a to vďaka premyslenému usporiadaniu varných platničiek a umiestneniu ovládacích gombíkov. Varná platňa má plynové horáky s integrovaným zapaľovaním a poistkami STOP GAS, ktoré automaticky zastavia prívod plynu v prípade náhodného zhasnutia plameňa. Horáky sú zakryté robustnou dvojdielnou liatinovou mriežkou na pohodlný pohyb kuchynského riadu vo všetkých smeroch. Platňa z nehrdzavejúcej ocele a bezpečnostného skla v bielej alebo čiernej farbe sa ľahko čistí a mriežka aj krytky horákov sa dajú umývať v umývačke riadu,“ dodáva Jana Neuszerová.  

 

Sklokeramické sálavé platne

Ale čo ak nemáte plynovú prípojku na klasickú plynovú varnú platňu a nechcete ani indukčnú? Práve pre vás sú ideálne nové sklokeramické varné platne, pretože sú rovnako krásne ako tie indukčné a vďaka modernej technológii majú aj skvelé funkcie.  

„Tzv. Hi-Light zóny umožňujú rýchle varenie v nádobách rôznych materiálov i veľkostí. Vďaka ukazovateľu zvyškového tepla na varnej platni viete, ktorá zóna je ešte horúca. Zvyškové teplo môžete využiť na rozmrazovanie alebo ohrievanie uvareného jedla bez toho, aby sa zvýšil váš účet za elektrinu. Ďalšou skvelou vecou je DuoZóna: varná zóna je rozdelená na niekoľko okruhov rôznych veľkostí, ktoré môžete aktivovať podľa veľkosti vašich hrncov. Takže môžete variť úsporne v menších hrncoch na menšej zóne, a keď máte veľký hrniec, aktivujete väčšiu zónu, aby bolo varenie rýchle. Praktické sú aj funkcie na udržiavanie teploty jedla alebo prerušenie varenia,“ uzatvára Jana Neuszerová.  

 

MORA PLNÁ ŽIVOTA – www.mora.sk

MORA a príjemné chvíle s rodinou patria k sebe už takmer dvesto rokov. A pretože dobré jedlo a pečenie nemôžu vo väčšine rodín chýbať, prichádza MORA s akciou, v ktorej zákazníci získajú k súprave vybraných vstavaných spotrebičov MORA osemdielnu kolekciu kvalitného nerezového riadu v hodnote 199 EUR. Ku vstavaným rúram získajú navyše ako darček 10 kg múky a lákavé výhry čakajú aj na tých, ktorí sa zapoja do výzvy a naspievajú a natočia sa s originálnou piesňou MORA. Viac o akciách na www.mora.sk v sekcii „Promo Akcie“.

BEZPLATNÁ ZÁKAZNÍCKA LINKA
0800 105 505
Každý pracovný deň 8.00 - 16.00 h
Hledáte svého nejbližšího prodejce nebo naši značkovou prodejnu?
Zobraziť mapu