Koľkokrát za život ste si už povedali: niečo mi pri varení chýba

Varná doska je v kuchyni nepostrádateľná. Ale nie je doska ako doska. Či už chcete svoje existujúce varné centrum nahradiť modernejším a energeticky úspornejším, alebo si vybavujete novú kuchyňu, určite sa vám zíde prehľad možností a vysvetlenia od odborníka.

Indukčné varné dosky

Indukčné varné dosky sú to najlepšie, čo si môžete v kuchyni priať. Sú výkonné s účinnosťou až 90 %, sú úsporné a tiež úplne bezpečné. Fungujú na princípe magnetického poľa, ktoré sa vytvára medzi hrncom a indukčnou cievkou v doske. Keď hrniec z varnej platne odstránite, automaticky sa vypne. Nemôže sa vám teda stať, že by bežala naprázdno.  

Indukcia je tiež veľmi rýchla - liter vody privedie do varu len za 4 minúty. Je až o 100 % rýchlejšia ako ohrev na sklokeramickej sálavej varnej platni, ale prekonáva aj plyn a dokonca aj rýchlovarnú kanvicu. Podobne ako plyn dokážu indukčné dosky okamžite regulovať výkon. Ani rozliate jedlo sa nikde nepripečie; indukčné dosky sa preto veľmi ľahko čistia. Navyše ponúkajú také pohodlie, o akom sa našim mamám a babičkám ani nesnívalo. Ale poporiadku.  

Premosťujte, spojujte, posúvajte

Koľkokrát sa vám stalo, že ste chceli pripraviť základ zložitejšieho pokrmu na oválnej alebo obdĺžnikovej panvici, a nech ste s ňou pohybovali akokoľvek, stále sa zohrievala len jej malá časť? A práve tam sa jedlo pripekalo, zatiaľ čo zvyšok plochy bol oveľa chladnejší? Kvalitná indukčná varná doska vám ponúka veľkolepé riešenie s rôznymi možnosťami spájania varných zón.  

Napríklad funkcia FlexiZone na indukčných varných doskách MORA umožňuje spojiť dve zóny s osemuholníkovými induktormi v ľavej alebo pravej časti varnej dosky a vytvoriť tak jednu veľkú varnú plochu s rovnakou teplotou v hornej a spodnej časti, ktorá zabezpečí rovnomerný ohrev alebo grilovanie vo veľkých nádobách akéhokoľvek tvaru. "Na túto komfortnú zónu s rozmermi 190 x 210 mm však môžete umiestniť nielen jeden veľký hrniec, ale aj tri hrnce - dva hrnce musia byť v dolnej a hornej varnej zóne a tretí menší hrniec v strede kombinovanej zóny. A druhú polovicu varnej dosky môžete využiť na prípravu iných pokrmov. Osemuholníkové induktory v nových varných doskách MORA sú veľmi účinné a vďaka svojmu výhodnému tvaru umožňujú vytvoriť naozaj veľkú spojenú varnú plochu s rovnomerným ohrevom bez "hluchých" miest," hovorí Jana Neuszerová, odborníčka značky MORA.  

Funkcia ConnectZone umožňuje jediným dotykom spojiť dve samostatné varné zóny, tentoraz kruhové, a vytvoriť tak jednu väčšiu oválnu zónu s rovnakou teplotou, ktorá bude mať podľa Jany Neuszerovej na varných doskách MORA rozmery 160 x 210 mm. Táto tradičná česká značka ponúka aj varné dosky, ktoré kombinujú dve osemuholníkové a dve kruhové zóny. To je ideálne riešenie, keď sa neviete rozhodnúť alebo sa nechcete vzdať klasických kruhových varných dosiek.  

Vrcholom ponuky je varná doska MORA VDIS 658 FF so štyrmi osemuholníkovými indukčnými platňami. Dve varné dosky za sebou možno spojiť do dvoch veľkých zón, takže môžete variť prakticky na celej ploche varnej dosky. Varná doska má aj funkciu MoveZone, ktorá spojenú plochu rozdelí na dve zóny s rôznymi teplotami, aby ste mohli meniť intenzitu ohrevu jednoduchým posúvaním riadu po varnej platni bez toho, aby ste sa museli dotknúť ovládacích prvkov. Tak ako to kedysi robili naši predkovia na tradičných kachľových peciach. Doska je vybavená aj špeciálnym systémom PowerManagement – celkový výkon 7,4 kW sa vďaka funkcii obmedzovača výkonu podľa potreby zníži; dosku je preto možné pripojiť napríklad v starších budovách alebo panelových domoch aj k bežnej elektrickej sieti 230 V/16 A.  

Asistované varenie

Spomínaná varná platňa však ponúka aj automatické programy na asistované varenie. Ak sa doma stravujete postupne, príde vám vhod funkcia udržiavania teploty hotového jedla na 70 °C. Často využijete aj rýchle varenie veľkého množstva tekutiny bez pretečenia alebo naopak kontrolovaný ohrev pod bodom varu – napríklad pri príprave guláša. A ak sa naozaj ponáhľate, môžete zvýšiť výkon až o 40 % pomocou funkcie SuperBoost. K dispozícii je aj praktická funkcia na šetrné rozpúšťanie masla alebo čokolády pri teplote 42 °C alebo na grilovanie s presnou úrovňou prepečenia pokrmu. Skvelá je tiež možnosť plynulého ovládania indukčnej varnej dosky, napríklad MORA VDIS 658 FF, od 0 do 9. "Umožňujú to špeciálne invertorové induktory, ktoré pracujú na inom princípe ako bežné induktory," vysvetľuje Jana Neuszerová.  

S rámčekom, bez rámčeka a s fazetou

Možno ste si už položili otázku: Aké sú výhody rôznych hrán varnej dosky a ktorá je pre mňa tá pravá? Prezradíme vám to. Kovový rámček z nerezovej ocele chráni varnú dosku po celom obvode pri manipulácii s riadom a zabraňuje pretečeniu. Potom je tu bezrámčekový dizajn - skosené hrany sú klasikou a hodia sa na elegantné umiestnenie varnej platne na pracovnú dosku, zatiaľ čo brúsené hrany v tvare písmena C umožňujú dokonalé zafrézovanie varného panela do pracovnej dosky. Predná alebo dokonca zadná skosená hrana má zmysel, keď chcete kombinovať niekoľko varných dosiek vedľa seba - napríklad 30 cm indukčnú dosku a 30 cm plynovú varnú dosku.  

Sklokeramické sálavé dosky

Sklokeramická varná doska je osvedčeným štandardom v moderných kuchyniach. „Varné zóny Hi-Light dosiek MORA majú upravené vyhrievacie špirály pre rýchle varenie; zahrievajú sa nielen skutočne rýchlo, ale aj rovnomerne. Okrem toho majú vďaka inovatívnej technológii plynulú, nie stupňovitú reguláciu. Varenie je preto oveľa presnejšie,“ dodáva Jana Neuszerová. Keď potrebujete variť vo veľkých hrncoch, môžete použiť až dve varné dosky Duozone s extra veľkými 210 mm platňami. Dosky zvládnu aj extrémne zaťaženie viac ako 100 kg, keď zavárať vo veľkom zaváracom. A ponúkajú aj automatické funkcie, ako je rýchly ohrev, udržiavanie teplého jedla alebo funkcia na prerušenie ohrevu. Sú vybavené indikátorom bezpečného zvyškového tepla - zvyškové teplo môžete ešte využiť napríklad na rozmrazovanie alebo ohrievanie potravín. Vďaka sklokeramickému povrchu sa ľahko čistia.  

Plynové varné dosky

Plynové dosky sú stálicou vďaka svojej cenovej dostupnosti, rýchlosti ohrevu a jednoduchej a presnej regulácii plameňa. MORA má v ponuke modely z nerezu, smaltovanej ocele aj elegantného tvrdeného skla s praktickou a stabilnou dvojdielnou liatinovou mriežkou, po ktorej môžete bezpečne pohybovať kuchynským riadom bez toho, aby sa prevrátil. Sú vybavené extra výkonným dvojitým horákom, integrovaným zapaľovaním a bezpečnostnou poistkou proti úniku plynu.  

MORA PLNÁ ŽIVOTA www.mora.sk 

MORA a príjemné chvíle s rodinou pri dobrom jedle patria k sebe už takmer 200 rokov. Aj tento rok je tu pripravený darček – každý, kto si kúpi akúkoľvek vstavanú rúru MORA, dostane navyše 6 kg múky. Viac informácií o akciách nájdete na stránke www.mora.sk v časti „Akcie“.

BEZPLATNÁ ZÁKAZNÍCKA LINKA
0800 105 505
Každý pracovný deň 8.00 - 16.00 h
Hledáte svého nejbližšího prodejce nebo naši značkovou prodejnu?
Zobraziť mapu