Koľkokrát ste si povedali: niečo mi v kuchyni chýba

Každé posedenie pri dobrom jedle sa nevyhnutne končí kopou špinavého riadu. Kuchyňa s hromadou tanierov, hrncov a množstvom kuchynského náčinia vyzerá, akoby sa ňou prehnala víchrica. Umývačka riadu jednoducho do modernej kuchyne patrí. Ako si však vybrať tú správnu? Máme pre vás malý návod aj s vysvetlením odborníka.

Akú veľkú?

Niekedy sa doma sotva naraňajkujete, inokedy usporiadate hostinu pre celú širšiu rodinu. Najlepšie je vybrať si umývačku riadu, ktorá sa dokáže prispôsobiť a zároveň šetriť náklady. „Napríklad nové umývačky riadu MORA ponúkajú naozaj veľkú kapacitu na umytie až 16 súprav riadu, ktoré pozostávajú zo 170 kusov riadu, príborov, náčinia, pohárov, šálok a podšálok v jednom cykle, so spotrebou od 9,6 l. Vďaka tomu, že ich môžete lepšie využiť, ušetríte veľa času, energie a ďalších 330 l cennej vody v porovnaní s umývačkou s kapacitou 14 súprav riadu za rok v bežnej prevádzke,“ vysvetľuje Jana Neuszerová, odborníčka značky MORA.

A dodáva: „Keď máte málo riadu, môžete si zvoliť program AUTO – ušetrí až 50 % energie tým, že pomocou špeciálnych senzorov jednoducho zistí, ako veľmi je váš riad znečistený. Umývačka potom automaticky upraví dĺžku hlavného umývacieho cyklu a teplotu vody, ktorá sa môže pohybovať v rozmedzí od 45 do 65 °C. Automatický program je preto vždy najlepším a energeticky najúspornejším spôsobom umývania riadu.“

Koľko košov a koľko ramien?

Najvybavenejšie umývačky riadu majú tri koše. Hornú príborovú zásuvku možno použiť na uloženie jednotlivých príborov, kuchárskeho a servírovacieho náčinia tak, aby boli dôkladne umyté, vysušené a nepoškriabali sa navzájom. V prípade potreby možno príborovú zásuvku zúžiť, napríklad pri vybraných umývačkách MORA, posunutím ľavej alebo pravej tretiny smerom k stredu – napríklad ak máte málo príborov a potrebujete do stredného koša umiestniť vysoké poháre. Umývačky riadu MORA s tromi košmi majú tri ostrekovacie ramená. Má to svoj dôvod – dokonale pokryjú celý vnútorný priestor a výsledok umývania je až o celých 30 % lepší ako pri umývačkách s dvomi ramenami.

Pri modeloch s dvoma košmi majú umývačky riadu kôš na príbory, ktorý sa dá pri niektorých modeloch rozdeliť na dve samostatné časti, a keď je príborov menej, môžete použiť len jednu samostatnú časť. Tú možno podľa Jany Neuszerovej umiestniť do viacerých polôh v spodnom koši. Získate tak cenný priestor pre viac riadu, hrncov alebo panvíc.

Úspory a zase úspory

To, koľko energie a vody spotrebuje umývačka riadu na jeden štandardný cyklus umývania a sušenia, nájdete na energetickom štítku. Energeticky najúspornejšie umývačky riadu patria do energetickej triedy A alebo B a na štítku nájdete aj údaj o účinnosti umývania a sušenia.

O tom, či bude prevádzka úsporná a tichá a umývačka bude dlho slúžiť, napovie veľa typ motora: ak na štítku spotrebiča vidíte, že je vybavený invertorovým motorom, viete, že bude mať nízku spotrebu energie, nebude vás rušiť hlukom a niečo aj vydrží.

Ďalšou indíciou bude, či má umývačka riadu okrem už spomínaného AUTO programu aj ECO program – ten zvyčajne umýva pri 50 °C a je najúspornejší z hľadiska spotreby vody a energie. Je vhodný pre mierne znečistený riad. Zvyčajne však trvá najdlhšie.  

Úspory súvisia aj s možnosťou pripojenia na prívod teplej vody (do 70 °C) pomocou špeciálnej hadice, ktorá odoláva vysokým teplotám. Pripojenie na prívod teplej vody skracuje čas programu a znižuje spotrebu energie umývačky riadu. Je to určite dobré riešenie, ktoré je šetrné k životnému prostrediu a nenáročné na váš rozpočet. Ďalšou úsporou je možnosť prirodzeného dosušenia riadu vzduchom pri pootvorených dvierkach umývačky.

Čistenie bez námahy

Každý spotrebič vrátane umývačky riadu potrebuje čistenie, aby fungoval efektívne a bez problémov. Niektoré umývačky riadu vám však môžu pomôcť samy. „Napríklad pri vybraných umývačkách riadu MORA stačí raz za mesiac spustiť automatický program na odstránenie nečistôt z vane umývačky, ostrekovacích ramien a dýz. Dokonca aj filter využíva automatický systém oplachovania, ktorý spolu s automatickou prevenciou upchatia zabezpečuje bezchybnú funkčnosť filtra. Hoci je veľmi dobre prístupný, bude vyžadovať vašu pozornosť len minimálne,“ uzatvára Jana Neuszerová.

Úsporná pokročilá umývačka MORA IM 6687

Plne integrovaná umývačka riadu MORA IM 6687 s XXL kapacitou, s tromi košmi a tromi ostrekovacími ramenami dokonale umyje a usuší až 16 súprav riadu v jednom cykle so spotrebou vody 9,6 l. Riad stabilne umiestnite vďaka praktickým držiakom s protišmykovou úpravou alebo sklopným držiakom tanierov v inovovanom, teraz vyššom spodnom koši. Medzi ôsmimi programami nájdete energeticky úsporný AUTO program so senzorovou technológiou alebo nový rýchly hodinový program pri 65 °C, ktorý môžete skrátiť na rekordnú štvrťhodinu pomocou špeciálnej funkcie RýchleUmývanie. Nechýba ani hygienický program ExtraHygiena alebo úsporné sušenie riadu pri otvorených dvierkach. Tichá umývačka riadu s invertorovým motorom a hlučnosťou len 42 dBA má aj automatický samočistiaci program a systém oplachovania na čistenie filtra. Odporúčaná cena je 499 EUR.

MORA PLNÁ ŽIVOTA – www.mora.sk

MORA a príjemné chvíle s rodinou pri dobrom jedle patria k sebe už takmer 200 rokov. Aj tento rok je tu pripravený darček – každý, kto si kúpi akúkoľvek vstavanú rúru MORA, dostane navyše 6 kg múky. V novej rúre tak môže pripraviť veľa dobrôt pre svojich blízkych. A k indukčnej varnej platni z radu VDIT získate kvalitnú nerezovú panvicu zadarmo. Viac informácií o akciách nájdete na stránke www.mora.sk v časti „Akcie“.

BEZPLATNÁ ZÁKAZNÍCKA LINKA
0800 105 505
Každý pracovný deň 8.00 - 16.00 h
Hledáte svého nejbližšího prodejce nebo naši značkovou prodejnu?
Zobraziť mapu