Keď nie je dosť miesta: Varenie v malom priestore

Hoci by si mnohí z nás pravdepodobne želali mať veľkú kuchyňu, často si musíme vystačiť s niekoľkými metrami štvorcovými alebo dokonca ešte skromnejším priestorom. Platí to nielen pre malé byty, ale aj pre chaty a chalupy, kde trávime víkendy a veľa času, len čo nám to počasie dovolí. Aj tam však treba variť a piecť. A nemusí to byť žiadne núdzové riešenie. Naopak, so správnymi spotrebičmi môžete svoje kuchárske možnosti výrazne rozšíriť.

Variť na indukcii je najrýchlejšie a najúspornejšie

Indukčná dvojplatnička alebo prenosný indukčný varič sú kompaktné a účinné spotrebiče, ktoré sa zmestia naozaj kamkoľvek. Na ohrev panvice alebo hrnca využívajú elektromagnetickú indukciu.

V porovnaní s ohrevom na plynových alebo sálavých varných platničkách sú bezkonkurenčne najrýchlejšie. Sú však aj najúspornejšie – keďže sa zohrieva len dno hrnca, nedochádza ku zbytočným únikom energie do okolia ako napríklad pri varení na plyne.

Okrem toho sa dá teplota regulovať naozaj presne. To oceníte napríklad pri dlhej príprave pokrmov, ktoré majú tendenciu sa pripaľovať, alebo pri rozpúšťaní masla či čokolády na cukrárske dobroty.

Bezpečnosť je dôležitá, najmä keď odchádzate na viac dní

Indukčné varné platne majú však ešte jednu obrovskú výhodu: sú úplne bezpečné. Fungujú len na princípe kontaktu s kovovým dnom a ohrev prebieha len v nádobe, takže nehrozí, že by platnička išla naprázdno, keď z nej hrniec odložíte. Nemôžete tak ohroziť svoj majetok ani susedov. Varné platne sa totiž automaticky vypnú do jednej minúty po zistení, že na povrchu nie je žiadny riad, takže ani tí najväčší zábudlivci nemôžu nič pokaziť. To je istota na nezaplatenie, najmä ak necháte svoju chatu alebo chalupu niekoľko dní bez dozoru.

„Indukčné varné platne MORA majú aj snímač proti vzplanutiu oleja,“ vysvetľuje Jana Neuszerová, odborníčka značky MORA. Indukčné varné platne sa po skončení varenia rýchlo ochladia, takže sa o ne nepopálite. A vďaka hladkému a plochému sklokeramickému povrchu sa veľmi ľahko udržiavajú v čistote. Po varení ich stačí utrieť mäkkou handričkou a je hotovo.

Príkladom je vstavaná indukčná dvojplatnička MORA VDIT 332 FF. „Ponúka mnoho užitočných funkcií – napríklad extra výkon SuperBoost na rýchle varenie, funkciu KeepWarm na udržiavanie jedla pri konštantnej teplote 70 °C alebo funkciu EasyMelt na pomalé rozpúšťanie čokolády alebo masla a rozmrazovanie pri konštantnej teplote 42 °C. Po uplynutí nastaveného času sa dokonca automaticky vypne. Praktická je aj funkcia Pause, ktorá umožňuje dočasne prerušiť varenie bez straty nastavenia. Varná platňa sa ľahko čistí, k čomu prispieva jej bezrámčekové vyhotovenie so skosenými hranami. Pripája sa k štandardnej elektrickej sieti 230 V/16 A,“ hovorí Jana Neuszerová. Varná platňa stojí 229 EUR.  

Sporák ako kompletné varné centrum

Ak veľa a radi varíte, môžete svoj dom alebo chatu vybaviť sporákom. Stačí vám iba 50 cm priestoru a získate moderného pomocníka, ktorý vám otvorí dvere k netušeným kuchárskym dobrodružstvám.

Najžiadanejšie a tiež najúspornejšie sú sporáky s indukčnými platňami. Okrem vynikajúcej účinnosti môžu ponúknuť aj pokročilé funkcie, ako je napríklad ConnectZone, kde jedným dotykom premostíte dve kruhové varné zóny do jednej väčšej oválnej, aby ste mohli variť vo veľkých nádobách. Napríklad funkcia SuperBoost zabezpečuje extra rýchly ohrev veľkého množstva vody, a to v závislosti od modelu dokonca na všetkých platničkách naraz. Na trhu sú však aj sporáky s pokročilými sálavými sklokeramickými alebo plynovými varnými platňami.

Medzi najúspešnejšie patria sporáky tradičnej českej značky MORA s inovovanými multifunkčnými elektrickými rúrami s rekordným objemom 70 l pri modeloch so šírkou 50 cm, čo ich radí medzi špičku na trhu. Bez problémov v nich upečiete jedlo pre veľkú rodinu aj svätomartinskú hus.

„Nové sporáky využívajú osvedčený patentovaný tvar vnútorného priestoru s klenutým stropom inšpirovaný tradičnými pecami na rovnomerné pečenie. Tento tvar bol teraz ešte vylepšený, nová je aj konštrukcia a umiestnenie vykurovacích telies a tiež rozmiestnenie ventilačných otvorov. Rúry majú horný a spodný ohrev, kruhové výhrevné teleso s ventilátorom na teplovzdušné pečenie aj na viacerých úrovniach naraz, veľký a malý gril a pečú rovnomerne aj pri svojej extra veľkej kapacite 70 l. Majú nové automatické programy vrátane dvoch parných programov, programu na pizzu, zdravého teplovzdušného fritovania bez tuku alebo pečenia mrazených jedál bez predhrievania rúry,“ vysvetľuje Jana Neuszerová.    

MORA PLNÁ ŽIVOTA – www.mora.sk

MORA a príjemné chvíle s rodinou pri dobrom jedle patria k sebe už takmer 200 rokov. Aj tento rok je tu pripravený darček – každý, kto si kúpi akúkoľvek vstavanú rúru MORA, dostane navyše 6 kg múky. A pre tých, ktorí si kúpia akúkoľvek umývačku riadu MORA, sú pripravené kapsuly Finish na 4 mesiace zadarmo. Viac informácií o akciách nájdete na stránke www.mora.sk v časti „Akcie“.

BEZPLATNÁ ZÁKAZNÍCKA LINKA
0800 105 505
Každý pracovný deň 8.00 - 16.00 h
Hledáte svého nejbližšího prodejce nebo naši značkovou prodejnu?
Zobraziť mapu