Dostatok teplej vody je základ

Praha 23. 8. 2021  ̶  Dnes si bez teplej vody iba ťažko predstavíme každodenný chod domácnosti. Ak nie ste pripojení na centrálny rozvod tepla a teplej vody, po nejakom čase ste postavení pred otázku, aký ohrievač si zaobstarať. Na čo by ste si mali dať pozor, aby vám nový spotrebič dobre a dlho slúžil? Spýtali sme sa odborníka.

„Na trhu je k dispozícii viac typov ohrievačov vody. K základnej orientácii potrebujete vedieť, že existujú prietokové alebo zásobníkové. Tie prvé sú určené len na ohriatie malého množstva vody na okamžitú spotrebu, napríklad k umývadlu v menej frekventovanej kúpeľni alebo v kuchyni. Ak sú v tlakovom vyhotovení, môžu rozviesť teplú vodu aj do viacerých miestností. Na bežnú prevádzku rodiny však budete potrebovať zásobníkový ohrievač vody.  Najpredávanejšie sú stredne veľké modely so zásobníkom 80–150 l,“ hovorí Ján Takáč, odborník značky MORA.

 

Stredne veľké zásobníkové ohrievače vody pokryjú potrebu bežne veľkej štvorčlennej domácnosti a sú aj priestorovo úsporné, hodia sa preto na inštaláciu aj do menších miestností. K dispozícii sú modely, ktoré umožňujú montáž zvislo alebo vodorovne, na stenu alebo podlahu. Môžete si zvoliť elektrický alebo kombinovaný ohrev, ktorý môžete ešte spojiť s ústredným kúrením alebo solárnymi kolektormi.

 

Zamerajte sa na silu plechu, kvalitu smaltu a typ anódy Životnosť a spoľahlivosť ohrievača určujú najmä tri faktory. Po prvé je to sila plechu, teda laicky množstvo materiálu. Robustnejší ohrievač s rovnakým objemom preto bude vážiť viac. Ďalej je to kvalita smaltu. A po tretie je to anóda, ktorá chráni smalt vo vnútri nádoby.

 

„Nádrže ohrievačov MORA sú vyrobené z veľmi kvalitného plechu valcovaného za studena. Plášť ohrievača hrubý 1,8 mm je ešte zosilnený v hornej a spodnej časti na 2,25 mm. Kvalitné smaltovanie pri teplote 850 °C potom zaručuje vysokú odolnosť pri prevádzke aj v náročnom prostredí, kde je napríklad veľmi mineralizovaná tvrdá voda. Dodatočnú ochranu bojlera ešte zaisťuje veľká horčíková anóda, z ktorej sa neuvoľňujú žiadne škodlivé látky,“ vysvetľuje Ján Takáč a dodáva:  

„Elektrické ohrievače MORA s nepriamym ohrevom majú vykurovacie teleso chránené oceľovým puzdrom s ochrannou vrstvou smaltu. Osadenie tzv. „suchým“ telesom podstatne predlžuje životnosť ohrievačov – nehrozí totiž usadzovanie vodného kameňa na vykurovacom telese.“

 

Jedným z najobľúbenejších modelov na trhu je elektrický tlakový ohrievač vody MORA EOMKS 120 SHSM. Má objem 120 litrov a umožňuje prívod vody pre niekoľko odberových miest. Inštaluje sa zvislo. Ohrev zaisťuje vykurovacia príruba s trubicovými „suchými“ telesami s výkonom 2000 W a veľmi dlhou prevádzkovou životnosťou. Funkcia EcoSmart zaisťuje úspornejší priebeh ohrevu vody a kvalitná izolácia navyše obmedzuje straty tepla. Ohrievač je chránený proti náhodnému zapnutiu, prehriatiu a baktérii legionella. Elektronická jednotka spoľahlivo riadi chod ohrievača, sleduje spotrebu vody, hlási chyby a má uložené dáta pri výpadku napätia. Ohrievač je chránený proti korózii vďaka kvalitnému smaltu a horčíkovej anóde, takže vám bude slúžiť dlho. Je šetrný k životnému prostrediu – je vyrobený z recyklovaných materiálov. Model s objemom 120 l stojí 299 EUR.

 

Veľmi obľúbené sú aj kompaktné dvojkomorové elektrické tlakové ohrievače vody MORA z radu EOMF PHSM s priamym ohrevom a elektronickou riadiacou jednotkou, ktoré ponúkajú optimálny pomer veľkosti a objemu za prijateľnú cenu. Sú vyrobené z veľmi kvalitného hrubého plechu valcovaného za studena a smaltovaného pri teplote 850 °C. Modely s objemom 80 l a 100 l majú výkon 2,6 kW, a preto umožňujú veľmi rýchly ohrev vody. Funkcia EcoSmart zabezpečuje úspornejší proces ohrevu vody. Ohrievače možno inštalovať zvisle alebo vodorovne a vydržia aj tie najnáročnejšie prevádzkové podmienky. Užitočná je aj ochrana proti baktérii legionella. Tento typ ohrievača možno inštalovať zvisle aj vodorovne. Model s objemom 100 l stojí 299 EUR.

 

Dobrou voľbou medzi malými prietokovými ohrievačmi je napríklad 5-litrový tlakový ohrievač MORA TOM 5 P, ktorý má výkon 2000 W a napriek svojim kompaktným rozmerom môže byť zdrojom teplej vody pre viacero odberných miest. Jednoducho sa inštaluje pod umývadlo. Nádrž na vodu je vyrobená z veľmi kvalitnej ocele a smaltu, chránená proti korózii horčíkovou anódou, tepelné príruby sú izolované. Umožňuje nastaviť úsporné udržiavanie teploty. Ohrievač je chránený proti zamŕzaniu, môže sa používať aj ako beztlakové zariadenie. Model s objemom 5 l stojí 109 EUR.  

 

Aj ohrievače potrebujú starostlivosť „Aby bol váš spotrebič v dobrom stave, mal by ho aspoň raz za dva roky skontrolovať autorizovaný technik. Spoločnosť MORA má pre zákazníkov k dispozícii bezplatnú linku, na ktorej si môžu objednať záručný aj pozáručný servis," odporúča Ján Takáč.

BEZPLATNÁ ZÁKAZNÍCKA LINKA
0800 105 505
Každý pracovný deň 8.00 - 16.00 h
Hledáte svého nejbližšího prodejce nebo naši značkovou prodejnu?
Zobraziť mapu