Dokonalá tvarohová štóla

Pečenie voňavej štóly patrí k Vianociam takmer rovnako ako zákusky, a preto nechýba na sviatočnom stole v mnohých rodinách. Vonia po masle, vanilke, kokose a kandizovanom ovocí a jej farebná striedka je krásna aj na pohľad. Klasické cesto s vysokým obsahom masla je ťažké, a preto ho treba nadýchať omládkom z kvasníc. Existuje však aj iný spôsob – môžete pripraviť štólu bez kysnutia s tvarohom, ktorý ju zjemní a odľahčí. Vypracovanie cesta síce trvá trochu dlhšie, ale vždy sa podarí. Vyskúšajte recept autorky blogu Live With Anny a presvedčte sa sami. 

Čo budete potrebovať? 

 • 600 g špaldovej múky
 • 1 kypriaci prášok do pečiva
 • 1 vanilkový cukor
 • 2 vajcia
 • 250 g masla
 • 250 g tučného tvarohu
 • štipku soli
 • 100 g kokosového cukru
 • 50 g hrozienok
 • 50 g brusníc
 • 50 g marhúľ
 • 100 g masla na potretie
 • práškový cukor na obalenie 

A ako postupovať?

Najprv nakrájajte hrozienka, brusnice a marhule na menšie kúsky.

Do misky nasypte preosiatu špaldovú múku, prášok do pečiva, vanilkový cukor, vajcia, maslo izbovej teploty, tvaroh, soľ, kokosový cukor a nadrobno nasekané sušené ovocie.

Pomocou kuchynského robota vypracujte kompaktné a hladké cesto. Hotové cesto položte na pomúčenú dosku a vyvaľkajte na placku. Cesto preložte tak, aby ste vytvorili pekne tvarovanú štólu, a preneste ju na plech s papierom na pečenie.  

Pečte na 180 °C približne 40 minút. Niektoré rúry pečú nerovnomerne, preto je potrebné počas pečenia štólu otáčať. A možno je načase zvážiť výmenu, napríklad za spoľahlivú rúru MORA VTPS 547 BX s parnou funkciou a patentovaným klenutým vnútorným priestorom inšpirovaným tradičnými kamennými pecami.

Po upečení vyberte štólu z rúry a potrite ju rozpusteným maslom, kým sa do nej všetko nevstrebe. Hneď potom ju obaľte v dostatočnom množstve práškového cukru, ktorý sa dokonale prilepí na štólu nasiaknutú maslom.

Nechajte štólu vychladnúť. Potom ju pevne zabaľte do alobalu a nechajte odpočívať až do Vianoc.  

 

Tip: Vstavaná rúra MORA VTPS 547 BX s parnou funkciou sa pohodlne ovláda pomocou klasických gombíkov. Patentovaný vnútorný klenutý tvar rúry umožňuje rovnomernú cirkuláciu vzduchu okolo pripravovaného pokrmu, takže výsledok pečenia bude vždy dokonalý. Výkonná rúra s objemom 70 l má 11 programov vrátane troch parných s teplovzdušným aj klasickým pečením – stačí naliať vodu do hlbokého plechu a spustiť program. Rúra má aj funkciu ECO na pomalé pečenie pri nižšej teplote, ako aj rýchly predohrev, rozmrazovanie a automatické pyrolitické čistenie. Praktické teleskopické výsuvy uľahčujú manipuláciu s pokrmami. Cena rúry je 399 EUR.  

   

MORA PLNÁ ŽIVOTA – www.mora.sk

MORA a príjemné chvíle s rodinou patria k sebe už takmer dvesto rokov. A pretože dobré jedlo a pečenie nemôžu vo väčšine rodín chýbať, prichádza MORA s akciou, v ktorej zákazníci získajú k súprave vybraných vstavaných spotrebičov MORA osemdielnu kolekciu kvalitného nerezového riadu v hodnote 199 EUR. Ku vstavaným rúram získajú navyše ako darček 10 kg múky a lákavé výhry čakajú aj na tých, ktorí sa zapoja do výzvy a naspievajú a natočia sa s originálnou piesňou MORA. Viac o akciách na www.mora.sk v sekcii „Akcie pre zákazníka“.

BEZPLATNÁ ZÁKAZNÍCKA LINKA
0800 105 505
Každý pracovný deň 8.00 - 16.00 h
Hledáte svého nejbližšího prodejce nebo naši značkovou prodejnu?
Zobraziť mapu