Ako vybrať kvalitný a úsporný ohrievač vody

Veľká časť, zhruba polovica slovenských domácností nie je napojená na diaľkové vykurovanie a rozvod teplej vody, ktoré si musí zabezpečiť sama. Na trhu je široká škála ohrievačov vody s rôznymi parametrami. Ako si medzi nimi vybrať, aby bol váš nový bojler úsporný a vydržal dlhé roky?

Ako sa vyznať v ponuke ohrievačov?

Podstatou zásobníkového ohrievača vody je ohrievanie a akumulácia teplej vody pre potreby jedného odberného miesta alebo celej domácnosti. Bojler je zvyčajne dvojplášťová smaltovaná oceľová nádrž s ochrannými prvkami a ohrievačmi, rovnako dôležitá je bezpečnostná poistka, ako aj ochrana proti zamrznutiu a vlhkosti. Niektoré ohrievače majú aj ochranu proti baktérii legionella.

Pokiaľ ide o zdroj, na trhu nájdete najmä elektrické bojlery, ktoré dokážu účinne ohrievať vodu v čase s najnižšími tarifami (v noci), a kombinované bojlery, ktoré umožňujú ohrievať vodu nielen elektrinou, ale aj plynom. V závislosti od veľkosti nájdete malé prietokové ohrievače bez akumulačnej nádoby, ako aj stredné a veľké ohrievače s obvyklým objemom 50 l – 150 l pre potreby malých i viacčlenných domácností. Tlakové ohrievače vody potom umožňujú v dome alebo byte zásobovať teplou vodou viacero odberných miest súčasne. Niektoré ohrievače sú určené len na vertikálnu inštaláciu, iné umožňujú aj horizontálne umiestnenie.

Ako poznať, že bojler vydrží?

Dlhá životnosť je daná najmä množstvom a kvalitou materiálov – čím ťažší je ohrievač rovnakého objemu, tým viac oceľového materiálu sa použilo a tým dlhšie by mal vydržať bez korózie. Alebo jednoducho: čím ťažší, tým lepší.

„Dôležitá je aj dvojitá ochrana plášťa proti korózii a používanie elektrických nepriamych suchých ohrievačov, ktoré neprichádzajú do priameho kontaktu s vodou, a preto nekorodujú,“ vysvetľuje Ján Takáč, odborník značky MORA, a dodáva:

„Kovové nádrže ohrievačov MORA sú vyrobené z veľmi kvalitného plechu valcovaného za studena, ktorý tvorí pevný podklad pre smaltovaný povrch. V hornej časti ohrievača používame plech s hrúbkou 2,25 mm a v spodnej časti ohrievača 1,8 mm. Ochranný náter s čistým smaltom bez prísad zaručuje vysokú odolnosť aj v náročných podmienkach. Prísne kontrolovaný proces smaltovania sa vykonáva nanesením vrchnej vrstvy pri teplote 850 °C. Dodatočnú ochranu bojlera zabezpečuje veľká ochranná horčíková anóda, z ktorej sa neuvoľňujú žiadne škodlivé látky.“

Ako poznať, či bude prevádzka úsporná?

Rýchlu orientáciu poskytnú energetické triedy, podobne ako je to pri domácich spotrebičoch. Väčšina ohrievačov spadá do energetickej triedy A, ale nájdete aj energeticky úsporné ohrievače triedy B a s funkciou ECO smart na úspornú prevádzku a diagnostiku.

  „ECO smart režim je vhodný najmä vtedy, ak máte zaužívané zvyky v spotrebe vody, napríklad ak sa každý pracovný deň sprchujete približne v rovnakom čase. Uložením vašich týždenných návykov a požadovanej teploty vody do elektronického modulu ECO smart môžete veľmi výrazne znížiť svoje účty za elektrinu. Ohrievače MORA umožňujú nastaviť teplotu vody v širokom rozsahu od nezamŕzajúcich 10 °C až do 70 °C; sú prednastavené na teplotu 57 °C, ktorá je úsporná a príjemná. Aj tak sa dá ušetriť rodinný rozpočet,“ uzatvára Ján Takáč.  

Novinky na trhu Veľký tlakový ohrievač MORA EOMK 150 SHSM

Elektrický tlakový ohrievač vody MORA EOMK 150 SHSM s objemom 150 l postačuje na pohodlnú prevádzku bežnej rodiny. Inštaluje sa vertikálne. Ohrev zabezpečuje vykurovacia príruba s trubicovými „suchými“ telesami s výkonom 2 kW a veľmi dlhou životnosťou. Funkcia ECO smart zabezpečuje úspornejší proces ohrevu vody a k úspornejšej prevádzke prispieva aj kvalitná izolácia, ktorá znižuje tepelné straty. Ohrievač je chránený proti náhodnému zapnutiu, prehriatiu a baktérii legionella. Elektronická jednotka spoľahlivo riadi prevádzku ohrievača, monitoruje spotrebu vody a umožňuje nastaviť optimálnu teplotu vody podľa zvyklostí domácnosti počas celého týždňa. Ohrievač je chránený proti korózii kvalitným smaltom na silnom za studena valcovanom plechu a horčíkovou anódou, takže vám bude dlho slúžiť. Je šetrný k životnému prostrediu – je vyrobený z recyklovaných materiálov. Stojí 449 EUR.    

Úsporný ohrievač vody MORA EOMF 80 PHSM

Nový kompaktný dvojkomorový elektrický tlakový ohrievač vody MORA EOMF 80 PHSM s priamym ohrevom a elektronickou riadiacou jednotkou ponúka optimálny pomer veľkosti a objemu za prijateľnú cenu. Je vyrobený z veľmi kvalitného silného plechu valcovaného za studena a smaltovaného pri teplote 850 °C. Model s objemom 80 l má dve vykurovacie príruby a výkon 2,6 kW, a preto umožňuje veľmi rýchly ohrev vody – a zároveň patrí do veľmi úspornej triedy B. Ešte úspornejšiu prevádzku umožňuje funkcia ECO smart, ktorá umožňuje prispôsobiť teplotu a čas ohrevu zvyklostiam domácnosti. Ohrievač vydrží aj tie najnáročnejšie prevádzkové podmienky a môže byť inštalovaný vertikálne alebo horizontálne. Užitočná je aj ochrana proti baktérii legionella. Stojí 379 EUR.    

MORA PLNÁ ŽIVOTA – www.mora.sk

BEZPLATNÁ ZÁKAZNÍCKA LINKA
0800 105 505
Každý pracovný deň 8.00 - 16.00 h
Hledáte svého nejbližšího prodejce nebo naši značkovou prodejnu?
Zobraziť mapu