Aj chladničku a mrazničku treba občas vyčistiť. Ako na to?

Chaos, staré potraviny, vrstva ľadu a hluk. To sú jasné signály, že by ste mali vašu chladnička s mrazničkou vymeniť, alebo aspoň dôkladne vyčistiť. Pravidelné čistenie potrebuje každá chladnička, aj tá s automatickým odmrazovaním. Ako postupovať, aby v nej nezostali zreteľné stopy po roztečených potravinách ani neviditeľné mikroorganizmy?

Ak máte doma starý spotrebič a mraznička alebo dokonca chladiaci priestor je pokrytý vrstvou námrazy alebo ľadu, nezostáva vám nič iné, ako sa pustiť do neobľúbeného odmrazovania. Postupujte podľa pokynov v návode a obrňte sa trpezlivosťou. Ak však máte modernú chladničku napríklad s technológiou No Frost, vrstvy ľadu sa vám v nej nevytvoria. „Mrazničky typu No Frost sa automaticky odmrazujú. Dočasná námraza, ktorá sa objavuje na jej stenách, automaticky zmizne,“ vysvetľuje Jana Neuszerová, odborníčka značky MORA. Napriek tomu je potrebné raz za niekoľko mesiacov uskladnené potraviny pretriediť a spotrebič vyčistiť. Pretože aj keď to na prvý pohľad nevidíte, vlhkosť z potravín v chladničke vytvára vhodné prostredie pre plesne a baktérie. Oplatí sa dodržiavať niekoľko jednoduchých krokov. Vypnite spotrebič alebo nastavte funkciu rozmrazovania.

 

Skontrolujte potraviny v mrazničke a nemilosrdne zlikvidujte všetky, ktorým uplynula doba trvanlivosti alebo už nevyzerajú lákavo. Tie, ktoré sú ešte dobré, zabaľte do novín alebo bublinkovej fólie a uložte ich napríklad do termoboxu na prepravu potravín, prípadne ich podľa „babskej rady“ zabaľte do uteráka a uložte do perín.

 

Podobne vyčistite aj chladničku a dôkladne odstráňte všetko, čo je plesnivé, nahnité alebo po dátume spotreby. Potraviny, ktoré potrebujú neustále chladenie, opäť zabaľte aspoň do novín alebo uterákov.

 

Otvorte vyprázdnený spotrebič a nechajte námrazu alebo ľad prirodzene rozmraziť. Ľad nikdy neodstraňujte násilím ani ostrými predmetmi. Po odstránení ľadu môžete začať čistiť.

 

Začnite s chladničkou. Vyčistite vnútorné steny a police zhora nadol handričkou namočenou v jemnom čistiacom prostriedku. Môžete použiť aj octovú vodu – ocot pôsobí ako prirodzený dezinfekčný prostriedok a tiež pohlcuje pachy. Nezabudnite ani na úložné zásuvky a boxy a umyte ich v rukách. V umývačke riadu by sa totiž plastové príslušenstvo mohlo vplyvom horúcej vody a vzduchu zdeformovať. Rovnako postupujte aj v mraziacom priestore. Vyčistite aj gumové tesnenia na dverách a dvere z vnútornej i vonkajšej strany. „Nezabudnite na žľab a otvor na vypúšťanie skondenzovanej vody v chladničke. Žľab i otvor musia byť voľné a nezablokované. Pravidelne ich kontrolujte a v prípade potreby ich vyčistite, napríklad plastovou slamkou,“ dodáva Jana Neuszerová.  

 

Nakoniec chladničku umyte čistou vodou a utrite do sucha mäkkou handričkou. Vložte späť všetky police, zásuvky a priehradky, zapnite a až potom vložte späť vytriedené potraviny.

 

Aký je najlepší spôsob skladovania potravín, aby ste ich nemuseli vyhadzovať a každú chvíľu čistiť chladničku?

 

Zelenina bez hrubých nečistôt by sa mala ukladať do zásuvky na zeleninu a ovocie. Najlepšie je, ak má reguláciu vlhkosti, ako napríklad zásuvka VitaBox vstavanej chladničky MORA VCN 1821. Ostatné potraviny je najlepšie skladovať v nádobách s vekom alebo v špeciálnych vreckách, aby neuvoľňovali vlhkosť a mohol okolo nich voľne prúdiť vzduch. Zvyšky uvarených potravín skladujte až po ich úplnom vychladnutí. Ak ich chcete uchovávať v mrazničke, oplatí sa ich rýchlo a šetrne zamraziť v hornej zásuvke, ktorá je určená na rýchle zmrazenie.  

 

Tip na modernú vstavanú chladničku MORA

Vstavaná chladnička MORA VCN 1821 je vybavená beznámrazovou technológiou NoFrost a dômyselným vnútorným usporiadaním. Chladiaci priestor s objemom 180 l má veľkú zásuvku VitaBox s kontrolou vlhkosti HumidityControl a poskytuje dostatok priestoru a optimálne podmienky na skladovanie ovocia a zeleniny, ktoré tak zostanú čerstvé, plné vitamínov a živín. Svoje miesto v špeciálnom držiaku majú aj fľaše alebo vajcia. Sklenené police s nosnosťou až 20 kg možno ľahko výškovo nastaviť alebo ich vybrať podľa toho, čo potrebujete v chladničke uskladniť. Mraznička s objemom 68 l má tri zásuvky: horná zásuvka je určená na rýchle zmrazenie, stredná zásuvka na bežné potraviny a do spodnej veľkej zásuvky MaxiBox s objemom 38 l možno uložiť veľké potraviny, napr. celú hus. V prípade náhleho výpadku prúdu dokáže chladnička udržať nastavenú teplotu až 8 hodín, čím udrží potraviny v perfektnom stave. Praktická je aj možnosť jednoduchej výmeny závesov dverí chladničky na oboch stranách, aby sa otváranie flexibilne prispôsobilo priestoru a umiestneniu chladničky v kuchyni. Odporúčaná cena je 569 EUR.   

 

MORA PLNÁ ŽIVOTA – www.mora.sk

MORA a príjemné chvíle s rodinou patria k sebe už takmer dvesto rokov. A pretože dobré jedlo a pečenie nemôžu vo väčšine rodín chýbať, prichádza MORA s akciou, v ktorej zákazníci získajú k súprave vybraných vstavaných spotrebičov MORA osemdielnu kolekciu kvalitného nerezového riadu v hodnote 199 EUR. Ku vstavaným rúram získajú navyše ako darček 10 kg múky a lákavé výhry čakajú aj na tých, ktorí sa zapoja do výzvy a naspievajú a natočia sa s originálnou piesňou MORA. Viac o akciách na www.mora.sk v sekcii „Akcie pre zákazníky“.

BEZPLATNÁ ZÁKAZNÍCKA LINKA
0800 105 505
Každý pracovný deň 8.00 - 16.00 h
Hledáte svého nejbližšího prodejce nebo naši značkovou prodejnu?
Zobraziť mapu